Niedzielski o uczelniach medycznych: Ten rok jest rekordowy pod względem liczby studentów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNiedzielski o uczelniach medycznych: Ten rok jest rekordowy pod względem liczby studentów - dlaszpitali.pl

Niedzielski o uczelniach medycznych: Ten rok jest rekordowy pod względem liczby studentów

Niedzielski o uczelniach medycznych: Ten rok jest rekordowy pod względem liczby studentów
fot. iStock

Obecny rok jest rekordowy pod względem ilości studentów uczelni medycznych; priorytetem dla uczelni jest jakość kształcenia – powiedział 3 października minister zdrowia Adam Niedzielski podczas inauguracji roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

SUM jest największą w Polsce uczelnią kształcącą medyków. W minionym roku akademickim mury tego uniwersytetu opuściło m.in. 705 lekarzy (w tym 81 studiujących w języku angielskim), 132 lekarzy dentystów, 357 pielęgniarek, 209 położnych, 136 farmaceutów, 29 ratowników medycznych, 67 diagnostów laboratoryjnych, 84 dietetyków, 182 fizjoterapeutów oraz 52 elektroradiologów.

Jeszcze nie tak dawno mogliśmy mówić o pewnej zapaści pokoleniowej, jeżeli chodzi o lekarzy, o specjalistów, o pielęgniarki. Ten gwałtowny proces – przede wszystkim starzenia się kadry – wynikał z tego, że przez pewien czas kształcenie zostało zaniedbane. Teraz staramy się odrabiać to, zwiększając limity przyjęć na studia. Ten rok (…) jest rokiem rekordowym, mamy największą liczbę studentów od końca wojnymówił minister Niedzielski.

To daje nam ogromną nadzieję, że inwestowanie na niespotykaną skalę – inwestowanie w ludzi (…) i infrastrukturę to są najlepiej wydawane środki, które zabezpieczają naszą przyszłość. Myślę, że wyzwaniem w dobie tego inwestowania jest przede wszystkim utrzymanie jakościdodał minister zdrowia.

Dbałość o jakość powinna być priorytet w naszym najbliższym roku działalności podkreślił Niedzielski, przypominając, że trwają prace zarówno nad doskonaleniem standardów kształcenia, jak i infrastruktury dydaktycznej.

Budujemy infrastrukturę w postaci centrów symulacji medycznej, tak żeby kształcenie medyczne miało bardzo praktyczny wymiar – po to, żebyśmy byli przekonani, że student opuszczający mury na pewno jest przygotowany; być może nawet niepotrzebny jest mu staż przed specjalizacją, o którym też wiele dyskutujemypowiedział minister.

Niedzielski przyznał, że najbliższy rok – wobec wojny w Ukrainie i kryzysu ekonomicznego – będzie trudny. – Mam nadzieję, że ten rok (…) będzie rokiem, który w tych trudnościach będzie nas jednoczył; będzie prowadził nas do sukcesów, które z całą pewnością będą smakowały lepiej, bo są odnoszone w trudnym czasiepodsumował szef resortu zdrowia.

W liście do uczestników poniedziałkowej uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że w obecnym roku jednym z pierwszoplanowych zagadnień jego resortu będzie wzrost wynagrodzeń pracowników uczelni wyższych.

Jeszcze w październiku o 150 mln zł zwiększymy subwencję z przeznaczeniem na państwa wynagrodzenia. To spowoduje, że w przyszłym roku kalendarzowym w budżecie znajdzie się o 600 mln zł więcej na pensje pracowników szkół wyższych. Dodatkowo od maja tę pulę powiększymy o 700 mln zł. Łącznie na podwyżki dla pracowników uczelni w bieżącym i przyszłym roku kalendarzowym przeznaczymy prawie 1,5 mld złnapisał Czarnek.

Czytaj też: Inwestowanie w innowacyjne leki i technologie jest niezbędne do rozwoju polskiej medycyny

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.