NFZ wycenił poradę pielęgniarską jako nowe świadczenie
31 grudnia 2019 roku wyszło zarządzenie prezesa NFZ, które obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku – wprowadza ono wycenę procedur, jakie samodzielnie mogą wykonywać pielęgniarka oraz położna w poradni specjalistycznej.
Zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna wprowadza zasady rozliczania porad pielęgniarskich i położniczych przeprowadzanych w niektórych zakresach poradni specjalistycznych.
Powyższe jest skutkiem wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 września 2019 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Zarówno rozporządzenie, jak i zarządzenie stanowią podstawę prawną finansowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ.
Co zatem może samodzielnie zrobić pielęgniarka? W zakres świadczeń dotyczących porady pielęgniarskiej wchodzą m.in.: założenie opatrunku na ranę, oczyszczenie rany poprzez wycięcie tkanki martwiczej w poradni chirurgicznej oraz oczyszczenie rany poprzez wycięcie tkanki martwiczej w poradni diabetologicznej. Ponadto pielęgniarka może usunąć szwy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami porada pielęgniarska w poradni specjalistycznej może być przeprowadzana w czterech zakresach: chirurgii ogólnej, ginekologii i położnictwie, kardiologii oraz diabetologii.
W kwestii wynagrodzenia – pielęgniarka otrzyma 20 zł za usunięcie szwów i 46 zł za usunięcie tkanki martwiczej.
Czytaj także: 12 maja Dniem Pielęgniarek i Położnych