Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach zyskał Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
Sprawne, bezpieczne i efektywne prowadzenie badań klinicznych wymaga obecnie uczestnictwa nie tylko lekarza i pielęgniarki, choć to na nich nadal spoczywa główny ciężar merytoryczny i codzienna praktyka kliniczna. Dobrze funkcjonujący zespół CWBK obejmuje również uczestnictwo wysokiej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu badań klinicznych i działalności badawczo-rozwojowej. Taką grupę ludzi udało nam się w NIO Gliwice zebrać. W jej skład, oprócz lekarzy i pielęgniarek, wchodzą diagności laboratoryjni, farmaceuci, radiodiagności, patolodzy, technicy, koordynatorzy badań klinicznych, biostatystycy i specjaliści ds. jakości i bezpieczeństwa terapii.
– Prowadzone przez nas badania kliniczne dotyczą nowotworów regionu głowy i szyi, płuc, przewodu pokarmowego, gruczołu krokowego, piersi, tarczycy, trzustki, nerek, szyjki macicy, jajników, skóry, pęcherza moczowego, guzów litych, guzów neuroendokrynnych oraz nowotworów hematoonkologicznych: chłoniaków, białaczek i szpiczaków. W ramach projektu rozbudowany został system informatyczny Instytutu w Gliwicach o moduły do zarządzania badaniami klinicznymi i jakością w CWBK. Umożliwią one planowanie i monitorowanie etapu ich realizacji, zarządzanie płatnościami oraz wizytami pacjentów. Oprogramowanie usprawni też przeprowadzenie wstępnego procesu studium wykonalności (feasibility) – dodaje dr Magdalena Markowska.
– Sukces współczesnej onkologii polega między innymi na tym, że chorzy, u których wyczerpano standardowe metody leczenia i nie osiągnięto kontroli choroby nowotworowej, mają jeszcze szansę na dłuższe przeżycie w sytuacji, gdy zakwalifikują się do badania klinicznego dotyczącego nowej terapii. Nowa terapia, jeśli okaże się skuteczna, uznana zostanie za innowacyjną i rychło wprowadzona jako powszechnie dostępna. Zatem im bardziej szukamy nowych terapii, czyli im więcej realizujemy badań klinicznych, tym więcej nadziei i szans na przeżycie ofiarowujemy naszym obecnym i przyszłym pacjentom – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor oddziału Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach jest jednym z wiodących ośrodków onkologicznych w kraju i Europie, zapewniającym pacjentom z całego kraju leczenie zgodne ze światowymi standardami. W 2021 r. hospitalizowanych było w nim 42 505 pacjentów, a 216 295 chorym udzielono porad ambulatoryjnych.
Źródło: materiały prasowe