Nagrody w programie „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” rozdane. Uhonorowano 52 placówki
Rada Ekspertów programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” zakończyła proces certyfikacji szpitali i wyłoniła zwycięzców. Do pierwszej edycji programu zgłosiło się 63 placówek medycznych z całej Polski, z czego 52 zostały nagrodzone za przestrzeganie standardów bezpieczeństwa oraz działania na rzecz popularyzacji praktyk zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy dla personelu medycznego.
Uroczysta gala wręczania certyfikatów odbyła się 12 października 2022 podczas VI Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz XVI HOSPITAL & HEALTHCARE MANAGEMENT, organizowanego przez wydawnictwo Termedia.
Szacuje się, że w polskich szpitalach co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Takie wypadki niosą za sobą poważne konsekwencje, m.in. potencjalne choroby zakaźne, wysoką absencję w pracy i dłuższy powrót do zdrowia chorych. W trosce o bezpieczeństwo polskiego personelu medycznego w 2021 r. została powołana Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, której działania mają na celu zwiększanie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu. Koalicja postanowiła doceniać jednostki medyczne, które już teraz dbają o swoich pracowników, poprzez program certyfikacyjny „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, którego pierwsza edycja właśnie dobiegła końca.
Certyfikat „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”
Pierwszym krokiem, które musiały podjąć placówki medyczne, by uzyskać certyfikat, było podpisanie deklaracji „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Tym samym jednostki zobowiązały się do przestrzegania 11 zasad, mających zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla personelu medycznego, m.in. zapewnienia środków eliminujących lub ograniczających stopień narażenia na ekspozycję na materiał zakaźny, posiadania procedur postępowania w przypadku narażenia na ekspozycję na materiał zakaźny oraz prowadzenia rejestru wszystkich zranień i zakłuć. W poprzednim roku do Koalicji dołączyło ponad 40 instytucji (szpitali, powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, centrów zdrowia, ośrodków rehabilitacyjnych), w tym roku ich liczba na ten moment wynosi już ponad 90.
Drugim krokiem procesu certyfikacji było wypełnienie formularza, opracowanego przez zespół Rady Ekspertów, w skład której wchodzą specjaliści z różnych obszarów medycyny oraz promotorzy bezpieczeństwa w zdrowiu. Otrzymanie certyfikatu jest wyróżnieniem dla szpitala, potwierdzającym przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Czytaj też: Szpital w Gorzowie Wlkp. rusza ze specjalną akcją dla mieszkańców miasta