MZ: platforma pierwszego kontaktu zamiast nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMZ: platforma pierwszego kontaktu zamiast nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - dlaszpitali.pl
Reklama

MZ: platforma pierwszego kontaktu zamiast nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

opm-dlaszpitali-platforma-pierwszego-kontaktu-zamiast-nocnej-i-swiatecznej-opieki-zdrowotnej
fot. iStock

Ministerstwo Zdrowia rozważa zrezygnowanie z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W zamian zaplanowano stworzenie platformy pierwszego kontaktu. Teleporady byłyby obsługiwane przez pielęgniarki, położne i lekarzy oraz centra medycznej pomocy doraźnej.

Przekazano do konsultacji rozporządzenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy.

Teleporada i centrum medycznej pomocy doraźnej

Rozporządzenie proponuje, że w czasie, gdy nie będzie działała podstawowa opieka zdrowotna, osoby potrzebujące pomocy będą korzystać z teleporady, a jeżeli okaże się, że ta nie wystarczy, będą kierowani do lekarza w centrach medycznej pomocy doraźnej.

Centrum medycznej pomocy doraźnej ma działać od poniedziałku do piątku od godziny 18.00 do północy oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do północy. W centrach będą realizowane świadczenia z zakresu: nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – pediatrii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu lub chirurgii ogólnej.

Jak wyjaśnia projekt rozporządzenia, centrum nie może odmówić udzielenia świadczeń świadczeniobiorcy, który zgłosił się do centrum bezpośrednio, nie korzystając ze świadczeń zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu.

Zakres świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zabezpieczanych przez poszczególne centra może się różnić

W projekcie MZ zaznaczono, że w związku z ograniczonymi zasobami kadry medycznej, a także koniecznością uwzględnienia i niedublowania zakresu świadczeń zabezpieczanych przez funkcjonujące na terenie danego powiatu szpitale, zakres świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zabezpieczanych przez poszczególne centra może się różnić. Pełny zakres świadczeń specjalistycznych centrum będzie obowiązane zapewnić jedynie w przypadku, gdy na terenie danego powiatu nie ma placówki szpitalnej, która udziela tych świadczeń. Świadczenia w centrach będą rozliczane ryczałtem. Program pilotażowy przewidziano do wdrożenia w pięciu powiatach.

Czytaj też: Uczelnie medyczne będą zwolnione z podatku dochodowego – projekt rozporządzenia

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.