MZ apeluje do uczelni medycznych ws. polskich studentów medycyny na Ukrainie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMZ apeluje do uczelni medycznych ws. polskich studentów medycyny na Ukrainie - dlaszpitali.pl

MZ apeluje do uczelni medycznych ws. polskich studentów medycyny na Ukrainie

opm-dlaszpitali-mz-apeluje-w-sprawie-polskich-studentow-medycyny-na-ukrainie

O rozważenie możliwości kontynuowania studiów medycznych w Polsce przez obywateli naszego kraju, kształcących się na terytorium objętym konfliktem na Ukrainie, zaapelowali do rektorów uczelni medycznych szefowie resortów edukacji i nauki oraz zdrowia.

Bezprecedensowy i bezprawny atak Rosji na niezależne i suwerenne państwo, jakim jest Ukraina, istotnie zmienił uwarunkowania, w których państwo polskie realizuje swoje działania zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej. W konsekwencji dochodzi do nowego określenia priorytetów działań polskiego państwa we wszystkich obszarachczytamy w liście ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka do rektorów uczelni medycznych.

Dodano, że w najbliższym czasie prawdopodobnie będziemy musieli stawić czoło zjawisku wyjazdu studentów poza granice Ukrainy, a tym samym do poszukiwania możliwości podejmowania lub kontynuowania nauki m.in. na polskich uczelniach.

W związku z powyższym zwracamy się do Państwa Rektorów z prośbą o rozważenie możliwości udzielenia przez uczelnie wsparcia w zakresie umożliwiającym kontynuację studiów medycznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim kształcącym się na terytorium objętym konfliktemnapisano.

Jednocześnie poproszono o zwrócenie szczególnej uwagi na sytuację osób kształcących się na kierunku lekarskim w ukraińskich uczelniach.

Należy zakładać, że osoby te, w przypadku dalszej eskalacji konfliktu, będą zmuszone przerwać studia, a następnie, w ramach ich kontynuowania, ubiegać się o przyjęcie m.in. na polskie uczelnie, np. w trybie przeniesieniaczytamy w liście.

Podano, że zgodnie z dostępnymi danymi na Ukrainie na kierunkach medycznych kształci się kilkuset obywateli polskich. Ministrowie dodali jednak, że konieczność przerwania studiów może dotyczyć też obywateli ukraińskich, którzy będą poszukiwać bezpiecznego schronienia w Polsce.

Zachęcamy do kierowania Państwa wsparcia w pierwszej kolejności do osób pochodzących z terenów objętych konfliktem, najbardziej potrzebujących pomocydodano.

Na stronie resortu edukacji i nauki opublikowano również list szefa MEiN Przemysława Czarnka do rektorów uczelni, które on nadzoruje. Zwrócił się w nim z prośbą o wsparcie studentów i naukowców z Ukrainy. Zapewnił, że bierze pod rozwagę uruchomienie specjalnego programu stypendialnego dla obywateli Ukrainy i wsparcie finansowe uczelni, które ich przyjmą.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Szymon Zdziebłowski

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia przygotowuje wsparcie dla obywateli Ukrainy