Minister Zdrowia powołał zespół ds. diagnostyki i leczenia endometriozy
Pojawienie się procedury powinno łączyć się z wdrożeniem programu edukacyjnego dla personelu medycznego.
– Ponieważ nie ma protokołu postępowania w leczeniu endometriozy, lekarze nie mają wystarczającej wiedzy, aby skutecznie pomagać pacjentkom. Należy wdrożyć programy edukacyjne w tym zakresie dla specjalistów ochrony zdrowia – dodała Lucyna Jaworska-Wojtas.
Ważna jest też kampania informacyjna dla kobiet, które często ignorują objawy groźnej choroby, przez co opóźniają skuteczną diagnozę i leczenie. Należy wdrożyć kampanię informacyjną wspieraną przez specjalistów oraz organizacje pacjenckie na temat endometriozy.
Według ekspertów najlepsze efekty leczenia endometriozy daje podejście multidyscyplinarne, współpraca wielu specjalistów, którzy zajmują się pacjentką w zakresie swoich kompetencji.
– Należy stworzyć programy koordynowanej opieki leczenia endometriozy, wyspecjalizowane centra kompetencji, które dostawałyby „licencję”na leczenie endometriozy i monitorowanie wyników leczenia – zapowiadała Lucyna Jaworska-Wojtas.
Według prezeski Fundacji Pokonać Endometriozę stworzenie przy ministrze zdrowia zespołu do spraw rozwiązań systemowych w leczeniu endometriozy w Polsce, pozwala uwierzyć, że osiągnięty zostanie zamierzony cel – system leczenia endometriozy.
Jednym ze sposobów dotarcia z informacjami o endometriozie do kobiet może być aplikacja mobilna. EndoAsystent to aplikacja tworzona przez wolontariuszki działające w Fundacji Pokonać Endometriozę: Aleksandrę Bielak i Annę Trąpczyńską. EndoAsystent jest aplikacją-notatnikiem, pozwalającą chorym kobietom opisywać swoje objawy, aby łatwiej je było je odnaleźć i przedstawić, na przykład podczas wizyty u lekarza. Obecnie aplikacja jest w wersji deweloperskiej, prezentacja podczas konferencji była okazją do rozpoczęcia poszukiwań testerek – kobiet z endometriozą, które chciałyby za darmo wypróbować aplikację. Aplikacja mogła zostać stworzona dzięki otrzymaniu w 2022 roku przez Fundację Pokonać Endometriozę nagrody głównej w konkursie „Grant na zdrowie” organizowanym przez Instytut Praw Pacjenta oraz Gedeon Richter.
– Zespół przy ministrze to początek drogi, którą będziemy kontynuować. Naszym nadrzędnym celem jest poprawa zdrowia pacjentek – zapowiedziała Lucyna Jaworska-Wojtas.
Źródło: PAP MediaRoom