XXIII Międzynarodowy Kongres PTK: eksperci o kluczowych wyzwaniach w kardiologii

Edukacja, integracja oraz interdyscyplinarna współpraca środowisk medycznych, interesariuszy i organizacji zrzeszających pacjentów ma być głównym orężem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w walce z epidemią chorób sercowo-naczyniowych.
Podczas XXIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego eksperci PTK wśród najważniejszych inicjatyw na najbliższe lata wymienili: programy dedykowane najważniejszym epidemiom kardiologicznym – niewydolności serca i migotaniu przedsionków, podjęcie inicjatywy Narodowego Programu Zdrowego Serca oraz akcje edukacyjne i świadomościowe skierowane do lekarzy i opinii publicznej.
W 23. edycji Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego weźmie udział blisko 6000 uczestników. Kardiolodzy, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz inni specjaliści ochrony zdrowia, w tym: diabetolodzy, nefrolodzy, chirurdzy naczyniowi, kardiochirurdzy, a także pielęgniarki i technicy medyczni podyskutują o najważniejszych wyzwaniach w dziedzinie diagnostyki, terapii i opieki nad pacjentami kardiologicznymi.
– Motyw przewodni tegorocznego Kongresu brzmi: „Kardiologia jest dziedziną interdyscyplinarną” – przede wszystkim ze względu na coraz liczniejsze schorzenia współistniejące u pacjentów ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Zaprezentujemy wiele przełomowych doniesień oraz wiele sesji dotyczących innowacji w dziedzinie diagnostyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego – mówi prof. Zbigniew Kalarus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Czytaj także: Zmierzamy w kierunku chirurgii minimalnie inwazyjnej. Rozmowa z prof. A. Jawieniem, prezesem PTChN
Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?
– To, co w dziedzinie kardiologii robimy w Polsce, w żaden sposób nie odbiega od aktualnych standardów europejskich. Chcielibyśmy jednocześnie, by w parze z działaniami na najwyższym poziomie szła dostępność do innowacyjnych rozwiązań z zakresu diagnostyki i terapii kardiologicznej. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne robi wszystko, by ta dostępność była jak największa. Szczególnie dumni jesteśmy z dwóch inicjatyw: już funkcjonującego programu KOS-zawał, czyli koordynowanej opieki nad chorymi po zawale serca oraz pilotażowego programu opieki nad pacjentami z niewydolnością serca – KONS. Z przyjemnością stwierdzam, że już wdrożony program funkcjonuje bardzo dobrze, a drugi jest zupełnie unikalny w skali Europy i świata – tym bardziej istotny, że adresowany do chorych na niewydolność serca – zespół kliniczny nazywany epidemią XXI wieku. Kolejne niezwykle istotne inicjatywy to interdyscyplinarny program, realizowany wspólnie z kolegami neurologami, radiologami interwencyjnymi – program interwencyjnego leczenia udaru mózgu oraz program „Jak żyć z migotaniem przedsionków?”, poświęcony temu, jak diagnozować tę groźną arytmie, będącą najczęstszą przyczyną udaru mózgu i jak zapobiegać jej powikłaniom – mówi prof. Piotr Ponikowski, ustępujący przewodniczący Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Czytaj także: 40 mln zł na pilotażowy program KONS
Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego stwierdzili, że w kardiologii europejskiej Polska jest coraz bardziej widoczna, ale celem PTK jest jeszcze liczniejsza reprezentacja i większa widoczność zaangażowania polskich kardiologów w strukturach europejskich. Polscy naukowcy współtworzą dziś zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którą są wdrażane do rodzimej praktyki klinicznej oraz współpracują z najważniejszymi ośrodkami naukowymi na świecie.
Czytaj także: PTK sprawdza: Jak działa KOS-zawał?