Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMiędzynarodowy Dzień Badań Klinicznych - dlaszpitali.pl

Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych

opm-dlaszpitali-miedzynarodowy-dzien-badan-klinicznych
fot. iStock

20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. W Polsce badania kliniczne wciąż kojarzą się z licznymi stereotypami i budzą szereg emocji, tymczasem dzięki nim mamy dziś dostęp do wielu powszechnie stosowanych leków oraz innowacyjnych terapii ratujących życie.

Mój organizm był już wyczerpany chorobą. Nic mi nie pomagało. Było coraz gorzej. Brałem 11 tabletek dziennie. Dziś jest znacznie lepiejmówi Bogusław, uczestnik kardiologicznego badania klinicznego.

Dla pacjentów badania kliniczne są niejednokrotnie szansą na poprawę zdrowia, ale też wydłużenie życia. Chorzy mają możliwość korzystać z najnowocześniejszych technologii, które będą dostępne np. w leczeniu nowotworowym dopiero za kilka lat. Dla wielu z nich będzie to szansa na przeżycie.

Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych to dla nas szczególny dzień, nie tylko ze względu na podkreślenie istoty prowadzenia badań klinicznych. Czas ten zbiega się bowiem z trzecią rocznicą powołania Agencji Badań Medycznych. Jestem dumny, że trzy lata naszej pracy już dziś istotnie zmieniły rynek biotechnologii w naszym kraju. Chcę podkreślić, że podjęte przez nas działania to nie tylko przekazane środki na rozwój nowych terapii i technologii, ale przede wszystkim umożliwienie dostępu pacjentów do innowacyjnego leczenia, którego mogą stać się beneficjentem, w ramach dofinansowanych badań klinicznych. To dla nas najwyższa wartość, którą w tak szczególnym dniu, należy jeszcze bardziej akcentowaćwyjaśnia prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

Agencja Badań Medycznych została powołana właśnie po to, żeby wypełnić lukę w finansowaniu niekomercyjnych badań klinicznych. Przez ostatnie lata przeznaczyła na ten cel 2 mld zł, wystartowało ponad 158 projektów w zakresie onkologii, kardiologii, geriatrii, pediatrii. 50 tys. pacjentów skorzysta z dostępu do innowacyjnych terapii.

Dotychczas w Polsce niekomercyjne badania kliniczne stanowiły ok. 2% wszystkich badań. W Europie Zachodniej przeprowadzano ich znacznie więcej, nawet 40%. Beneficjentami tych badań są zawsze pacjenci, ponieważ to oni otrzymują dostęp do nowych terapii, bardzo często tych, które nie leżą w centrum zainteresowania firm farmaceutycznych z przyczyn biznesowych. Te badania dotyczą też np. bezpieczeństwa nowych leków czy terapii łączonych.

Stawiamy sobie również za cel rozbudowę Polskiej Sieci Badań Klinicznych. Dzięki temu polscy pacjenci będą mieli większą szansę uczestniczyć w dużych międzynarodowych badaniach klinicznych. Uzyskają również dostęp do innowacyjnych terapii bez konieczności opuszczania kraju. W Centrum Wsparcia Badań Klinicznych będą mogli leczyć się pacjenci sprawiający trudności diagnostyczne i lecznicze, dla których udział w badaniach klinicznych jest jedyną szansą na poprawę stanu zdrowia, spowolnienia czy remisji chorobypodkreśla Sławomir Gadomski, zastępca Prezesa ABM ds. finansowania badań.

Badania kliniczne są kluczowym elementem w rozwoju medycyny. Nigdy nie wiemy, kiedy to my będziemy potrzebować dostępu do najnowocześniejszych terapii, by zawalczyć o powrót do zdrowia.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Agencja Badań Medycznych ogłosi konkurs na opracowanie nowych leków generycznych i biopodobnych

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.