Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku planuje otwarcie wydziału lekarskiego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku planuje otwarcie wydziału lekarskiego - dlaszpitali.pl
Reklama

Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku planuje otwarcie wydziału lekarskiego

opm-dlaszpitali-mazowiecka-uczelnia-publiczna-planuje-otwarcie-wydzialu-lekarskiego
fot. iStock

Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku planuje otwarcie wydziału lekarskiego. Wniosek o uruchomienie tego kierunku kształcenia trafi wkrótce do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Pierwszy nabór studentów wydziału lekarskiego odbyłby się na jesieni 2023 r. W planach jest też budowa Collegium Medicum.

Pomysł kształcenia w Płocku lekarzy powstał już dosyć dawno. Natomiast pandemia koronawirusa pokazała, jak duże są braki kadrowe w tym zakresie. To było też zapewne przyczyną wprowadzenia poprawki do ustawy o szkolnictwie wyższym, która umożliwia właśnie takim uczelniom, jak nasza, złożenie wniosku o uruchomienie kierunku lekarskiego. Chcemy skorzystać z tej możliwości, widząc potrzebę kształcenia nowych kadr lekarskich powiedział rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej, prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki.

Mazowiecka Uczelnia Publiczna chce mieć swój wydział lekarski

Wyjaśnił, że obecnie przygotowywany jest tam wniosek, dotyczący otwarcia wydziału lekarskiego, który na przełomie lutego i marca ma zostać złożony do Ministerstwa Edukacji i Nauki, przy czym związana z tym procedura akredytacyjna może potrwać kilka miesięcy. – Będziemy wnioskować, aby pierwszy nabór studentów na kierunek lekarski odbył się na jesieni 2023 r. Przewidujemy, że na samym początku nowy wydział mógłby kształcić ok. 50 studentów na rokuzapowiedział rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej.

Prof. Słodki zwrócił uwagę, iż uczelnia ta już teraz posiada „bardzo duże zaplecze dydaktyczne, medyczne i około medyczne”, kształcąc studentów na uruchamianych w ciągu ostatnich kilkunastu lat kierunkach – pielęgniarstwo, położnictwo oraz kosmetologia. – Dysponujemy dwoma nowoczesnymi Centrami Symulacji Medycznych dla przyszłych pielęgniarek i położnych, mamy liczne pracownie, w tym wyposażone w fantomy medyczne. Oczywiście w momencie uzyskania zgody na otwarcie kierunku lekarskiego, będziemy musieli się doposażyć i już teraz przygotowujemy się do tego dodał rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej.

Jak podkreślił, we wniosku do Ministerstwa Edukacji i Nauki znajdzie się m.in. projekt budowy Collegium Medicum na potrzeby wydziału lekarskiego, które w całości zapewniłoby bazę dydaktyczną dla tego kierunku kształcenia – obiekt byłby zlokalizowany w centrum Płocka, w sąsiedztwie wydziału nauk o zdrowiu, który jest obecnie rozbudowywany.

Według prof. Słodkiego, w związku z planowanym uruchomieniem wydziału lekarskiego, Mazowiecka Uczelnia Publiczna otrzymała w ostatnim czasie wstępne deklaracje wsparcia, także finansowego, od samorządów Płocka i województwa mazowieckiego, podpisała również porozumienie z tamtejszym Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym, dotyczące kształcenia klinicznego przyszłych studentów kierunku lekarskiego, a w planach jest zawarcie podobnej umowy z miejskim Szpitalem Świętej Trójcy.

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.