Mali pacjenci mogą już leczyć się na oddziale onkologii dziecięcej poznańskiego Szpitala Klinicznego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMali pacjenci mogą już leczyć się na oddziale onkologii dziecięcej poznańskiego Szpitala Klinicznego - dlaszpitali.pl

Mali pacjenci mogą już leczyć się na oddziale onkologii dziecięcej poznańskiego Szpitala Klinicznego

Mali pacjenci mogą już leczyć się na oddziale onkologii dziecięcej poznańskiego Szpitala Klinicznego
fot. iStock

Po oficjalnym otwarciu onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w Poznaniu, pierwsi mali pacjenci wprowadzili się do nowo wybudowanego pawilonu Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej, który zapewni opiekę 48 dzieciom.

Nowo wybudowany pawilon Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu zapewni profesjonalną pomoc 48 małym pacjentom, którzy będą korzystali z ośmiu sal całodziennego pobytu oraz jedno- i dwuosobowych. W budynku znajduje się również pracownia patomorfologii, pracownia immunologii hematologicznej, pracownia leku cytostatycznego, poradnia onkologiczna, a także gabinet znieczuleń ogólnych, stanowiska opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinet do prowadzenia wsparcia psychologicznego oraz sala rehabilitacyjna.

Nowe miejsce na onkologicznej mapie Polski

Dotychczasowe warunki hospitalizacji były ciężkie. Sale w znacznej części były cztero- czy trzyłóżkowe. Leczenie onkologiczne jest długotrwałe i wymaga także zaplecza dla rodziców. Bardzo zależało mi na tym, aby stworzyć bezpieczne, komfortowe warunki dla małych pacjentów oraz ich rodziców i do tego dążyłem na przestrzeni ostatnich 10 lat. Udało się dzięki wsparciu m.in. Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Fundacji DKMS. A zatem nie po raz pierwszy okazało się, że niemożliwe staje się możliwe, jeśli spotyka się wielu życzliwych i gotowych do pomocy ludzi, na dodatek wrażliwych na cierpienie dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzinmówi prof. dr hab. med. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej.

Poznańska klinika zapewni kompleksowe wsparcie terapeutyczne nie tylko dzieciom starszym, ale również noworodkom, które od pierwszego dnia życia muszą stanąć do walki z chorobą nowotworową.

W nowej klinice znajdują się sale są jedno- lub dwuosobowe z zapleczem do całodobowego pobytu rodziców. Po raz pierwszy utworzyliśmy dla dzieci młodszych stanowisko noworodkowe, neonatologiczne, ponieważ rozpoznajemy około 120 nowych zachorowań z całej Polski. Zdarza się, że dziecko rodzi się już z nowotworem, guzem litym czy białaczką i ono wymaga szczególnej opieki medycznej oraz specjalistycznych warunków leczenia. W klinice powstały duża i wspaniale wyposażona pracownia rehabilitacji, apteka leku cytostatycznego, a także znakomita pracowania patomorfologii oraz cytofluorometrii. Myślę, że nastąpił skok cywilizacyjny w porównaniu z warunkami, które dotąd mieliśmy. To stwarza warunki do dalszego rozwoju onkologii dziecięcejpowiedziała prof. dr hab. n. med. Katarzyna Derwich, Kierownik Oddziału V Kliniki OHiTP UM w Poznaniu.

Czytaj też: Zachorowalność na nowotwory rośnie, a system opieki onkologicznej wymaga reform

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.