Mali pacjenci mogą już leczyć się na oddziale onkologii dziecięcej poznańskiego Szpitala Klinicznego

Po oficjalnym otwarciu onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w Poznaniu, pierwsi mali pacjenci wprowadzili się do nowo wybudowanego pawilonu Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej, który zapewni opiekę 48 dzieciom.

Nowo wybudowany pawilon Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu zapewni profesjonalną pomoc 48 małym pacjentom, którzy będą korzystali z ośmiu sal całodziennego pobytu oraz jedno- i dwuosobowych. W budynku znajduje się również pracownia patomorfologii, pracownia immunologii hematologicznej, pracownia leku cytostatycznego, poradnia onkologiczna, a także gabinet znieczuleń ogólnych, stanowiska opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinet do prowadzenia wsparcia psychologicznego oraz sala rehabilitacyjna.

Nowe miejsce na onkologicznej mapie Polski

Dotychczasowe warunki hospitalizacji były ciężkie. Sale w znacznej części były cztero- czy trzyłóżkowe. Leczenie onkologiczne jest długotrwałe i wymaga także zaplecza dla rodziców. Bardzo zależało mi na tym, aby stworzyć bezpieczne, komfortowe warunki dla małych pacjentów oraz ich rodziców i do tego dążyłem na przestrzeni ostatnich 10 lat. Udało się dzięki wsparciu m.in. Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Fundacji DKMS. A zatem nie po raz pierwszy okazało się, że niemożliwe staje się możliwe, jeśli spotyka się wielu życzliwych i gotowych do pomocy ludzi, na dodatek wrażliwych na cierpienie dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzinmówi prof. dr hab. med. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej.

Poznańska klinika zapewni kompleksowe wsparcie terapeutyczne nie tylko dzieciom starszym, ale również noworodkom, które od pierwszego dnia życia muszą stanąć do walki z chorobą nowotworową.

W nowej klinice znajdują się sale są jedno- lub dwuosobowe z zapleczem do całodobowego pobytu rodziców. Po raz pierwszy utworzyliśmy dla dzieci młodszych stanowisko noworodkowe, neonatologiczne, ponieważ rozpoznajemy około 120 nowych zachorowań z całej Polski. Zdarza się, że dziecko rodzi się już z nowotworem, guzem litym czy białaczką i ono wymaga szczególnej opieki medycznej oraz specjalistycznych warunków leczenia. W klinice powstały duża i wspaniale wyposażona pracownia rehabilitacji, apteka leku cytostatycznego, a także znakomita pracowania patomorfologii oraz cytofluorometrii. Myślę, że nastąpił skok cywilizacyjny w porównaniu z warunkami, które dotąd mieliśmy. To stwarza warunki do dalszego rozwoju onkologii dziecięcejpowiedziała prof. dr hab. n. med. Katarzyna Derwich, Kierownik Oddziału V Kliniki OHiTP UM w Poznaniu.

Czytaj też: Zachorowalność na nowotwory rośnie, a system opieki onkologicznej wymaga reform