Krakowski szpital MSWiA padł ofiarą cyberataku

W sobotę 8 marca doszło do naruszenia infrastruktury informatycznej SP ZOZ MSWiA w Krakowie. – Podkreślam, że zdrowie i życie pacjentów szpitala pozostają niezagrożone. Niezwłocznie po stwierdzeniu incydentu szpital MSWiA w Krakowie podjął niezbędne działania zapobiegające dalszym naruszeniom oraz zawiadomił organy ścigania i organy właściwe w sprawach cyberbezpieczeństwa – podaje Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Dyrektor placówki dr n. med. Michał Zabojszcz poinformował media, że w wyniku cyberataku przestał działać główny szpitalny system komputerowy, obsługujący system dokumentacji medycznej. Przez pewien czas niedostępna była również diagnostyka laboratoryjna i obrazowa. Szpital ograniczył przyjęcia w trybie ostrym, natomiast pacjenci przywożeni przez karetki odwożeni byli do innych placówek w pobliżu. Po ataku uruchomiono wszelkie niezbędne procedury utrzymania ciągłości pracy szpitala, a personel przeszedł na pracę analogową. Dr Zabojszcz powiedział także, w szpitalnych systemach informatycznych pojawiła się wiadomość od sprawców ataku, którzy zażądali skontaktowania się z nimi w celu otrzymania dalszych instrukcji.
Część systemów udało się już przywrócić, ale szpital MSWiA w Krakowie działa obecnie w ograniczonym zakresie.
- Wstrzymane są przyjęcia do Oddziału Neurologii.
- Poradnie specjalistyczne i POZ w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu przyjmują pacjentów.
- Zakład Stomatologii w Krakowie przyjmuje pacjentów.
- Zakłady Rehabilitacji w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu przyjmują pacjentów.
- Poradnia Badań Profilaktycznych przyjmuje pacjentów.
- Pacjenci do zabiegów planowych są przyjmowani na Oddziały: Okulistyczny, Ginekologiczny, Chirurgiczny i Urazowo-Ortopedyczny.
Trwają prace nad pełnym przewróceniem szpitalnego systemu, służby szukają także sprawców ataku. O zmianach w zakresie funkcjonowania szpitala Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie informować na bieżąco.
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Czytaj także: Globalny paraliż komputerów – jakie wnioski dla szpitali?