Innowacyjny zabieg w leczeniu opornej dławicy piersiowej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plInnowacyjny zabieg w leczeniu opornej dławicy piersiowej - dlaszpitali.pl
Reklama

Innowacyjny zabieg w leczeniu opornej dławicy piersiowej

opm-dlaszpitali-opornej-dławicy-piersiowej
fot. WUM/FB

Nowatorski samorozprężalny reduktor przepływu do zatoki wieńcowej A-Flux Reducer System. Implantację takiego urządzenia, jako pierwsi w Polsce, przeprowadzili medycy z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM w leczeniu opornej dławicy piersiowej u pacjentki z chorobą mikrokrążenia wieńcowego.

Reduktor przepływu, wszczepiany w znieczuleniu miejscowym, po implantacji doprowadza do stopniowego przekrwienia uprzednio niedokrwionych obszarów serca. Konstrukcja nowoczesnego urządzenia A-Flux Reducer System pozwala na jego wcześniejsze pokrycie śródbłonkiem. Wpływa to na szybsze gojenie się naczynia po implantacji i tym samym wcześniejsze uwolnienie od objawów dławicy.

Leczenie opornej dławicy piersiowej

Dławica piersiowa jest objawem choroby niedokrwiennej serca, która powodowana jest zbyt małą ilością tlenu dostarczaną do serca przez naczynia wieńcowe. Charakteryzuje się bólem w klatce piersiowej, który pojawia się np. w przypadku stresu albo wysiłku i może pogarszać komfort życia. Wśród pacjentów z dławicą piersiową stosunkowo dużą grupę stanowią pacjenci z chorobą mikrokrążenia. Część z nich doświadcza uciążliwych dolegliwości w klatce piersiowej pomimo optymalizacji leczenia farmakologicznego. Innymi słowy to dławica oporna. Do tej pory możliwości zabiegowego leczenia u pacjentów z nasiloną dławicą mikronaczyniową, utrzymującą się pomimo optymalnej farmakoterapii, czyli oporną, były bardzo ograniczone.

Zabieg bez powikłań

Specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili zabieg u pacjentki bez zwężeń w tętnicach wieńcowych, bez uprzednich interwencji na tętnicach wieńcowych, u której w badaniu inwazyjnej oceny mikrokrążenia potwierdzono obecność choroby małych naczyń. Zabieg przebiegł bez powikłań. Pacjentka czuje się dobrze i została już wypisana do domu. Będzie natomiast pozostawać pod opieką zespołu kliniki w ramach wizyt kontrolnych w poradni kardiologicznej.

Według dostępnych badań reduktor przepływu w zatoce wieńcowej pozwala na zwiększenie tzw. całkowitej rezerwy wieńcowej. Oznacza to, że w razie wysiłku czy stresu do serca może dopłynąć nawet kilkakrotnie więcej krwi niż w stanie spoczynkutłumaczy dr hab. Mariusz Tomaniak z I Katedry i Kliniki Kardiologii, który przeprowadził zabieg implantacji urządzenia. – U chorych z dławicą oporną, u których uporczywe dolegliwości w klatce piersiowej utrzymują się pomimo optymalizacji farmakoterapii, reduktor stwarza szansę na poprawę jakości życia oraz złagodzenie objawów – dodaje.

Procedurę przeprowadził 26 lipca zespół w składzie:

  • dr hab. Mariusz Tomaniak (operator),
  • prof. Janusz Kochman (operator),
  • dr Francesco Giannini (proktor),
  • Katarzyna Pałyska, Katarzyna Michalska (pielęgniarki),
  • Stanisław Drozdowski (technik).

Użycie reduktora ocenią także międzynarodowe badania

Jesienią tego roku specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM rozpoczną międzynarodowe badanie kliniczne Serra-I. Jest ono kolejnym etapem oceny pierwszej terapii zabiegowej z wykorzystaniem tego urządzenia skierowanej do pacjentów z dławicą oporną w przebiegu dysfunkcji mikrokrążenia. Dr hab. Mariusz Tomaniak pełni w tym międzynarodowym badaniu rolę krajowego koordynatora badania w Polsce.

Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Czytaj także: Mięśniaki macicy usunięto unikalną metodą

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.