GUMed kroczy w stronę spersonalizowanej profilaktyki - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plGUMed kroczy w stronę spersonalizowanej profilaktyki - dlaszpitali.pl
Reklama

GUMed kroczy w stronę spersonalizowanej profilaktyki

opm-dlaszpitali-GUMed
fot. Paweł Sudara/GUMed

GUMed rozpoczął realizację największego badania finansowanego ze środków ABM o wartości ponad 37,5 mln zł. Głównym badaczem projektu „Wielochorobowość – spersonalizowana profilaktyka zdrowotna dla osoby dorosłej” (akronim „Multiprevent”) jest prof. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego realizacja potrwa 10 lat, a kompleksowe wsparcie projektowe zapewnia Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed kierowane przez prof. Piotra Widłaka.

Celem projektu jest opracowanie uniwersalnego testu, opierającego się na analizie badania radiologicznego i prostych badaniach krwi, aby ocenić występowanie przyczyn czterech najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Chodzi o raka, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuctłumaczy prof. Witold Rzyman, kierownik projektu. – Konsumpcja tytoniu, w połączeniu z indywidualnymi cechami profilu genetycznego, jest zależnym od wieku czynnikiem ryzyka nie tylko nowotworów złośliwych płuca, ale również szeregu innych chorób będących głównymi przyczynami zgonu, czego efektem jest zjawisko wielochorobowości.

Trudny przeciwnik

Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonu z powodu nowotworu w Polsce i na świecie. To agresywna choroba o bezobjawowym przebiegu i wysokiej śmiertelności, spowodowana głównie paleniem tytoniu. Corocznie z powodu raka płuca umiera ok. 2 mln osób, z czego ok. 22 tys. w Polsce.

Badania przesiewowe wykonuje się u osób bez objawów klinicznych, aby wcześniej wykryć daną chorobę. U palaczy, u których istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc, wykonujemy niskodawkową tomografię komputerową (NDTK)dodaje prof. Edyta Szurowska, kierownik II Zakładu Radiologii GUMed, prorektor ds. klinicznych. – Niskodawkowe TK pozwala na wykrycie raka płuca w stadium, w którym możliwe jest pełne wyleczenie chorego. Jest też skutecznym narzędziem do oceny występowania szeregu stanów chorobowych u człowieka: nowotworów złośliwych płuca i innych rzadszych nowotworów (śródpiersia, opłucnej i nadbrzusza), chorób sercowo-naczyniowych, rozedmy płuc, osteoporozy i stłuszczenia wątroby, pozwalającym na przewidywanie ich rozwoju, a poprzez to na skuteczne zapobieganie w skoordynowany sposób zdarzeniom medycznym powstałym w ich następstwie.

Dla byłych lub obecnych palaczy

„Multiprevent” ma charakter prospektywnego badania kohortowego z elementami pozaklinicznego badania interwencyjnego. Zostaną nim objęte 3 tys. osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. To uczestnicy programu „Moltest-bis” mającego charakter badania przesiewowego w kierunku wczesnego wykrywania raka płuca, realizowanego przez Gdański Uniwersytet Medyczny w latach 2016-2018. Kryterium włączenia stanowi udział we wcześniejszym badaniu (status palacza lub byłego palacza i wiek), natomiast kryterium wyłączenia rak płuca zdiagnozowany w trakcie badania przesiewowego w ww. latach.

Projekt dotyczy współchorobowości, czyli występowania wielu chorób jednocześnie u tej samej osobywyjaśnia prof. Rafał Dziadziuszko, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. – Na podstawie analizy stanu zdrowia dużej populacji osób uczestniczących wcześniej w badaniach przesiewowych raka płuca w korelacji z oceną wyniku badań NDTK, poziomu glikowanej hemoglobiny i badania spirometrycznego możliwe jest ustalenie praktycznych algorytmów umożliwiających wdrożenie skutecznej profilaktyki prowadzącej do zmniejszenia umieralności w tej grupie osób.

Zespół badawczy zakłada, że rezultaty proponowanego badania będą miały istotne znaczenie dla opracowania nowych programów profilaktycznych i promocji zdrowia, skierowanych szerzej niż tylko do grupy docelowej objętej tym badaniem, a także aktualizacji standardów postępowania z pacjentami z ww. jednostkami chorobowymi.

Jedno badanie, cztery choroby

Bezprecedensowa liczba chorych, która weźmie udział w tym badaniu, pozwoli nam odpowiedzieć na pytania badawcze dotyczące występowania tych chorób łącznie, bez znaczącego zwiększenia kosztów dla systemu i z poprawą jakości opieki zdrowotnejdodaje dr Bartłomiej Tomasik z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed.

Uzupełnienie populacyjnego badania NDTK klatki piersiowej o proste badania (poziom hemoglobiny glikowanej, spirometria, standaryzowany pomiar ciśnienia tętniczego) pozwala na wykrycie w jednym badaniu wszystkich czterech niezakaźnych chorób będących głównymi przyczynami zgonu w cywilizowanym świecie: nowotworów, POCHP, chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

Badanie niskodawkowej tomografii komputerowej klatki piersiowej pozwala nie tylko na ocenę zmian guzkowych w płucach o charakterze wczesnego nowotworu. Umożliwia również ocenę innych patologii, jak np. rozedmy i stopnia jej nasilenia, a także zmian włóknistych w płucach, w tym zmian pozapalnych, pocovidowych. W ramach projektu będziemy oceniać też zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych oraz szerokość aorty wstępującejmówi dr Katarzyna Dziadziuszko z II Zakładu Radiologii GUMed.

GUMed kroczy w stronę spersonalizowanej profilaktyki

Jednym z rezultatów badania będzie zebranie dowodów na możliwość przewidywania występowania incydentów zdrowotnych wpływających na jakość życia i wieloletnie przeżycie.

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią główną przyczynę zgonów w naszym społeczeństwie. Palenie tytoniu wielokrotnie zwiększa występowanie chorób kardiologicznych, które bardzo długo mogą pozostawać bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Ich pierwszą poważną manifestacją może być zawał serca lub nawet nagły zgon sercowy. Tak ważne jest, aby we wszystkich badaniach TK klatki piersiowej aktywnie poszukiwać cech chorób kardiologicznychdodaje lek. Katarzyna Sienkiewicz z II Zakładu Radiologii GUMed.

Projekt realizowany jest przez interdyscyplinarny zespół specjalistów i ma charakter międzynarodowy. Zostanie przeprowadzony we współpracy z Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem (IARC), która jest wyspecjalizowaną agendą badawczą WHO. W „Multiprevent” zaangażowana jest także Międzynarodowa Agenda Badawcza GUMed – Laboratorium Medycyny 3P w zakresie prac statystycznych i badań genetycznych.

Realizacja projektu daje nam unikatową możliwość analizy danych pacjentów, u których zdiagnozowano jedną lub kilka chorób. Dodatkowo możemy określić tło genetyczne, które warunkuje występowanie tych chorób, dzięki czemu możemy wzbogacić nasze narzędzia diagnostyczne i prewencyjne. W ramach badania sprawdzimy sekwencje ponad 20 tys. genów. Poszukamy zmian, które predysponują do występowania chorób lub je powodujątłumaczy dr hab. Jakub Mieczkowski z Międzynarodowej Agendy Badawczej GUMed.

Także dla studentów

Złożony i wielowymiarowy charakter badania sprawia, że może w nim uczestniczyć wielu specjalistów różnych dziedzin. Mogą się w niego zaangażować także studenci. Wystarczy, że skontaktują się z głównym badaczem projektu prof. Witoldem Rzymanem i jego zespołem.

Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny

Czytaj także: Wstrząs kardiogenny ujęty systemowo

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.