Gdańskie UCK otworzyło Centrum Geriatrii
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oficjalnie otworzyło Centrum Geriatrii, czyli jednostkę dedykowaną opiece nad osobami starszymi. Projekt ten jest odpowiedzią na wyzwania demograficzne i rosnące potrzeby seniorów w regionie.
Jednym z głównych celów projektu było opracowanie i wdrożenie nowego modelu opieki środowiskowej nad pacjentem w wieku podeszłym. Jak podkreślano podczas uroczystości otwarcia Centrum, jego kluczowym elementem jest interdyscyplinarny zespół opieki geriatrycznej. W skład personelu jednostki wchodzą: specjalista geriatrii, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub kardiolog/pneumonolog, koordynator i asystent pacjenta, fizjoterapeuta, psycholog i pielęgniarka oraz inni specjaliści. Całość opieki opiera się na regularnych wizytach u pacjenta, przeprowadzaniu całościowej oceny geriatrycznej oraz tworzeniu indywidualnego planu opieki. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrywanie pogorszenia stanu zdrowia i podejmowanie szybkich interwencji medycznych.
– Nie mieliśmy wątpliwości, że taki projekt powinien być realizowany. Podjęliśmy tę inicjatywę, widząc ogromne potrzeby w zakresie opieki geriatrycznej i paliatywnej. Społeczeństwo się starzeje, a procesy demograficzne są nieodwracalne, dlatego projekty takie jak ten są kluczowe dla przyszłości naszego regionu. Chciałbym szczególnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. To nasz wspólny sukces – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Centrum Geriatrii jako oddział dzienny
Pilotażowy projekt, który był przyczynkiem do rozpoczęcia działalności Centrum Geriatrii w UCK, realizowany był przez Gdański Uniwersytet Medyczny i UCK. Sfinansowano go ze środków marszałkowskich i unijnych. Aktualnie Centrum Geriatrii funkcjonuje jako oddział dzienny w nowo wyremontowanym budynku nr 4. Otwarto tu również oddziały dzienne Klinik Alergologii, Pneumonologii oraz Reumatologii, Immunologii Klinicznej, Geriatrii i Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych, a także Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych.
– Jesteśmy dumni, że nasza uczelnia, należąca do dziesięciu najlepszych uniwersytetów badawczych w kraju, może współuczestniczyć w projektach, które realnie zmieniają opiekę zdrowotną w regionie. Nowe oddziały dzienne są przykładem, jak skracanie czasu hospitalizacji i unowocześnianie infrastruktury poprawia komfort pacjentów i efektywność pracy szpitala. Dziękuję wszystkim, którzy wytrwale dążyli do realizacji tej inwestycji – podkreślał prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed.
– Dzięki temu projektowi możemy teraz oferować naszym pacjentom opiekę na najwyższym poziomie w warunkach, jakich wcześniej nie mieliśmy. Nowoczesna infrastruktura znacząco podnosi komfort zarówno pacjentów, jak i personelu. Oddziały dzienne to przyszłość opieki zdrowotnej. Pozwalają one pacjentom wracać do domu po niezbędnych zabiegach. A to ma ogromną wartość nie tylko medyczną, ale i społeczną – zaznaczał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Oddziały dzienne są częścią szerszej wizji poprawy dostępności do usług zdrowotnych w regionie. Jak podkreślano w wypowiedziach, inwestycja stanowi początek kolejnych działań, które mają na celu rozszerzenie opieki o kolejne specjalizacje, m.in. neurologię dziecięcą.
Źródło: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
Czytaj także: Nowe możliwości w leczeniu udarów w szpitalu im. J. Strusia