Po raz pierwszy w Polsce zastosowano endoskopową technikę UBE
Klinika Ortopedii Kręgosłupa Dorosłych w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Dęgi w Poznaniu jako pierwsza w Polsce zastosowała endoskopową technikę UBE leczenia schorzeń kręgosłupa.
UBE to skrót Unilateral Biportal Endoscopy, oznaczający technikę endoskopową z dwóch nacięć – tzw. portów – po jednej stronie kręgosłupa. Przypomina artroskopię stosowaną powszechnie w ortopedii. Artroskopia, czyli wziernikowanie stawów, korzysta z przestrzeni jamy stawowej.
W kręgosłupie odmienna anatomia z przyczepem masywnych mięśni w obrębie tylnych elementów kręgów stwarza konieczność wytworzenia niewielkiej przestrzeni dla wizualizacji struktur kostnych
i więzadłowych, a następnie struktur nerwowych podczas wykonywania zabiegu.
Przebieg zabiegu z wykorzystaniem UBE
Zabieg wykonywany jest przez dwa półcentymetrowe nacięcia. Jeden dostęp służy do monitorowania przebiegu zabiegu przy pomocy optyki artroskopowej. Poprzez drugi dostęp wprowadzane są narzędzia pozwalające na szerokie odbarczenie struktur nerwowych, zarówno poprzez usunięcie tkanki więzadła żółtego, jak i przerośniętych struktur kostnych uciskających struktury nerwowe w przebiegu stenozy kręgosłupa. Pomimo, że nacięcia dostępowe wykonywane są po jednej stronie, technika pozwala na wykonanie operacji kanału kręgowego i kanałów korzeniowych obustronnie, co jest niemożliwe w przypadku starszych technik. Metoda UBE umożliwia leczenie operacyjne schorzeń zarówno w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, które są najczęstsze, jak i szyjnego oraz piersiowego.
Tym samym technika UBE nie jest techniką uzupełniającą, ale dalece rozwijającą możliwości zastosowania endoskopii w stosunku do metody jednodostępowej, która w większości dedykowana jest do leczenia izolowanej patologii krążka międzykręgowego.
Zabiegi endoskopowe w poznańskim szpitalu
Pierwsze zabiegi endoskopowe w chirurgii kręgosłupa w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu wykonywane były w 2009 roku. Na bazie zebranych doświadczeń w 2014 roku opublikowana została praca prezentująca autorską technikę operacyjną z dostępu poprzez staw międzykręgowy, która jest cytowana w międzynarodowym piśmiennictwie (Kubaszewski Łukasz i wsp.: Foraminoplastic transfacet epidural endoscopic approach for removal of intraforaminal disc herniation at the L5-S1 level. „Wideochir Inne Tech Maloinwazyjne”).
– W 2018 roku Szpital przystąpił do projektu pn. „Poprawa funkcjonowania ponadregionalnego wysokospecjalistycznego ośrodka medycznego poprzez zakup wyposażenia dla Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznegoim. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu” i otrzymał dofinansowanie w kwocie 12 636 607,47 zł na zakup nowoczesnego sprzętu, dzięki któremu wszedł na nowe pola działalności i wykonuje zabiegi endoskopowe z pojedynczego dostępu w schorzeniach krążka międzykręgowego – relacjonuje Dyrektor Przemysław Daroszewski.
Czytaj też: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu rozbudowane o nowe skrzydło