Eksperci z Polski i Włoch wobec wyzwań i kryzysów w systemie ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEksperci z Polski i Włoch wobec wyzwań i kryzysów w systemie ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl

Eksperci z Polski i Włoch wobec wyzwań i kryzysów w systemie ochrony zdrowia

opm-dlaszpitali-eksperci-z-polski-i-wloch-o-wyzwaniach-w-systemie-ochrony-zdrowia
fot. mat. prasowe

Przedstawiciele polskich i włoskich instytucji publicznych oraz organizacji z sektora ochrony zdrowia, parlamentarzyści, czołowi eksperci medyczni, naukowcy i przedstawiciele branży farmaceutycznej spotkali się 7 czerwca 2022 r. w Rzymie, aby wspólnie podjąć debatę nad kondycją systemów opieki zdrowotnej w obu krajach oraz pogłębieniem współpracy bilateralnej w obszarach ochrony zdrowia i rozwoju innowacji. Konferencja „Polska i Włochy wobec kryzysów i wyzwań w sektorze ochrony zdrowia – praktyka i doświadczenia” została zorganizowana przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, we współpracy z Ambasadą RP w Rzymie.

Kumulacja kryzysów i zagrożeń w Europie, a także trudne doświadczenie pandemii skłoniły organizatorów do zainicjowania dwustronnej dyskusji w gronie decydentów, ekspertów medycznych i systemowych, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli sektora prywatnego.

Jak podkreśliła Małgorzata Bogusz, prezes zarządu Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych, konferencja stała się przestrzenią do stworzenia unikatowego polsko-włoskiego forum debaty i wymiany dobrych praktyk, doświadczeń oraz rekomendacji dla instytucji publicznych w zakresie wyzwań stojących przed sektorem ochrony zdrowia w obu krajach.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji, Anna Maria Anders, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino, uczestnicząca zdalnie w wydarzeniu, zaznaczyła, że – W związku z wygasającą pandemią COVID-19, znaleźliśmy się w kluczowym momencie dla sektora medycznego i ochrony zdrowia, aby wymienić się opiniami i zacząć kreślić plany na przyszłość.

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia zaakcentował w swoim przemówieniu, że – Ostatnie dwa lata zmusiły nas do życia w permanentnym kryzysie, na który nikt w Europie i na świecie nie był przygotowany. Kiedy wydawało nam się, że mamy wszystko pod kontrolą i zaczęliśmy skutecznie mierzyć się z pandemią, pojawił się kolejny kryzys, związany z rosyjską agresją na Ukrainę. Granicę z Polską przekroczyło ponad 3,5 mln osób. Podobnie jak w przypadku pandemii, to ogromne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej.

Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki odniósł się w swoim wystąpieniu do porozumienia o współpracy naukowo-badawczej podpisanego dzień wcześniej, 6 czerwca, pomiędzy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim a rzymskim Uniwersytetem „La Sapienza” oraz Polikliniką Gemelli. – To są partnerzy, którzy gwarantują nam pójście dalej i zwalczanie kryzysu przy pomocy nowych terapii, nowych technologii, opracowywanych dzięki badaniom medycznymmówił Przemysław Czarnek. Minister podkreślał także rolę Agencji Badań Medycznych w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. – To pacjent jest w obiektywie naszych zainteresowań i wszytko co robimy, także dzisiaj na tej sali, jest dla pacjenta. To właśnie dla pacjentów poszukujemy nowych terapii i temu służą badanie medyczne – dodał Minister Edukacji i Nauki.

Radosław Sierpiński, Prezes Agencji Badań Medycznych odniósł się do współpracy pomiędzy Polską i Włochami. – Od miesięcy rozmawiamy z naszymi partnerami we Włoszech, żeby ta współpraca przełożyła się na konkretne efekty. Jestem przekonany, że już za kilka tygodni czy miesięcy niezwykle obiecujące projekty z Uniwersytetem „La Sapienza”, Kliniką Gemelli i Szpitalem Bambino Gesu, dotyczące m.in. badań w zakresie onkologii, mikrobiologii czy medycyny translacyjnej, rozpoczną się i skorzystają na nich pacjenci mówił Prezes ABM. Podkreślił także rolę innowacji w medycynie. – Nowe technologie w zakresie medycyny mogą stać się przełomem, jeśli chodzi o optymalizację systemu ochrony zdrowia. Niewykluczone, że to właśnie nowe technologie spowodują, iż ograniczone zasoby kadrowe czy finansowe przestaną być problememdodał Radosław Sierpiński.

Przed rozpoczęciem debat, przedstawiciel Chiesi Poland – Grzegorz Kowalik, Public Affairs & Market Access Director, podpisał porozumienie w ramach Warsaw Health Innovation Hub. Tym samym, firma dołączyła do unikalnej na skalę Europy Centralnej platformy współpracy podmiotów gospodarczych, publicznych i naukowych, służącej wzmocnieniu Polski, jako ”inkubatora” innowacji medycznych i biotechnologicznych oraz zwiększenia odporności i stabilności systemu ochrony zdrowia po pandemii.

Czytaj też: Nowe badania dotyczące terapii genowej w SMA

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.