Eksperci alarmują: Wskaźnik wyszczepialności zamiast rosnąć, będzie nadal malał - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEksperci alarmują: Wskaźnik wyszczepialności zamiast rosnąć, będzie nadal malał - dlaszpitali.pl
Reklama

Eksperci alarmują: Wskaźnik wyszczepialności zamiast rosnąć, będzie nadal malał

opm-dlaszpitali-wskaznik-wyszczepialnosci
fot. iStock

Sezon szczepień w pełni, za oknem jesień, a kolejki do lekarzy robią się coraz dłuższe ze względu na wzrost liczby infekcji grypowych i grypopodobnych. Mimo że liczba osób zaszczepionych przeciw grypie powoli wzrasta, nadal pojawiają się komplikacje dla pacjenta, który podejmuje decyzję o tej formie profilaktyki.

W ostatnim tygodniu został opublikowany projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym wskazano brak finansowania wykonania badania kwalifikacyjnego oraz szczepienia przeciw grypie w aptekach dla osób w przedziale wiekowym 18-64 lat. Niestety wydłużenie ścieżki pacjenta spowodowane brakiem odpowiednich rozwiązań systemowych wprowadzonych na czas w naszym kraju może oznaczać, że wskaźnik wyszczepialności zamiast rosnąć, nadal będzie malał. Zdaniem ekspertów, tylko szczepienie może nas teraz uratować przed długimi kolejkami do lekarzy, bo sezon grypowy zbliża się wielkimi krokami i nałoży się ze wzmożoną liczbą zachorowań na COVID-19 i RSV.

Poszerzenie populacji uprawnionej do bezpłatnej kwalifikacji i wykonania szczepienia przeciw grypie w aptece o całą populację uprawnionych do współfinansowanego ze środków publicznych szczepienia, przyczyniłoby się do zwiększenia wyszczepialności. Projekt zarządzenia Prezesa NFZ nie skraca także ścieżki pacjenta do przyjęcia szczepionki, a wręcz przeciwnie – utrzymuje konieczność posiadania recepty na szczepienie od lekarza, w sytuacji, gdy pacjent chce skorzystać ze swoich uprawnień refundacyjnych oraz uniemożliwia bezpłatne zaszczepienie w aptece pacjentom między 18 a 64 rokiem życia. Tak skonstruowany system może zabić usługę szczepienia w aptekach. Warto jednak pamiętać, że to pacjenci tracą najwięcej komentują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy projekt, który został opublikowany na stronie NFZ

Na etapie procedowania w parlamencie ustawy o badaniach klinicznych, w której nadano uprawnienia farmaceutom do wystawienia recepty przeciwko grypie na szczepionkę pełnopłatną, minister Maciej Miłkowski podkreślał, że ewentualne nadanie uprawnień tej grupie zawodowej do ordynowania recepty z refundacją „wymaga zmian w ustawie refundacyjnej, która będzie wkrótce procedowana”. Dzięki zaangażowaniu parlamentarzystów temat recepty farmaceutycznej na szczepionkę z refundacją został ponownie podjęty podczas pierwszego czytania tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej (DNUR). Posłanka Marcelina Zawisza złożyła poprawkę, na mocy której farmaceuci byliby uprawnieni do wystawiania recepty na szczepionki przeciwko grypie z refundacją. Minister Maciej Miłkowski wskazał natomiast, odnosząc się do składanej poprawki, że zgłoszone do ustawy autopoprawki dot. systemu szczepień w jego ocenie rozwiązują problem recepty i przedstawiona zmiana nie będzie już potrzebna.

Nowelizacja DNUR mimo, że stworzyła podstawy prawne pod zniesienie recepty na szczepienie wykonywane w aptece, to postulowana przez pacjentów i farmaceutów zmiana nie została uwzględniona na etapie aktów wykonawczych. Przygotowany projekt zarządzenia prezesa NFZ utrzymuje konieczność posiadania recepty od lekarza na szczepionkę przeciw grypie dla populacji seniorów 65+, jeżeli chcą skorzystać z darmowego szczepienia.

Czytaj też: Reprezentacja Ministerstwa Zdrowia została wybrana do władz WHO

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.