„e-KRN+”– nowa platforma do gromadzenia danych onkologicznych
Pierwszym rejestrem narządowym, który umożliwi w przyszłości realizację tych celów jest Polski Rejestr Onko-Hematologiczny (PROH), w którym gromadzone są dane o nowotworach układu krwiotwórczego i limfatycznego. Zawiera on rozszerzony (w porównaniu do KRN) i bardziej dokładny zbiór danych klinicznych, dotyczących m.in. poszczególnych metod leczenia z uwzględnieniem zastosowanych leków. PROH jest pierwszym rejestrem obejmującym tak dużą populację (we Francji czy USA dostępne działają jedynie rejestry regionalne). Raporty z Polskiego Rejestru Onko-Hematologicznego będą publikowane regularnie i powszechnie dostępne.
Integracja Krajowego Rejestru Nowotworów z systemami szpitalnymi
W ramach platformy informatycznej „e-KRN+” nastąpiła pełna integracja Krajowego Rejestru Nowotworów z czterema systemami szpitalnymi (Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie z oddziałami w Krakowie i Gliwicach oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii). Wypracowany model integracji może być wdrożony w każdym szpitalu zgłaszającym dane do KRN.
– W szpitalach w pełni zintegrowanych z „e-KRN+” lekarze i personel medyczny nie będą angażowani w wypełnianie Karty Zgłoszenia Nowotworu Złośliwego (KZNZ) oraz innych formularzy zgłoszenia do rejestrów jakościowych, gdyż system wyposażony jest w moduł elektronicznego pozyskiwania informacji (text mining), który pozwala na automatyczne wypełnienie formularzy zgłoszenia bez udziału lekarzy − wyjaśnia dr n. med. Urszula Wojciechowska, Krajowy Rejestr Nowotworów NIO-PIB. – W „e-KRN+” dysponujemy pierwszym tak uniwersalnym narzędziem do przetwarzania i analiz notatek lekarskich w celu wypełnienia formularza zgłoszenia nowotworu. Możemy wręcz powiedzieć, że jesteśmy pionierami we wdrażaniu Common Data Model (czyli modelu, wg którego z wielu różnych danych medycznych, takich jak notatki lekarskie, tworzony jest jeden dokument o znanej strukturze, tylko z niezbędnymi informacjami).
Hurtownia danych, system analityczny
Kolejnym ważnym elementem systemu „e-KRN+” jest hurtownia danych (zbudowana w środowisku SAS), która oferuje szerokie możliwości analiz danych onkologicznych. Hurtownia „e-KRN+” to miejsce przechowywania danych ze wszystkich rejestrów działających w systemie „e-KRN+”. Hurtownia jest również wykorzystywana do tworzenia raportów, które są dostępne dla użytkowników zewnętrznych w portalu KRN dostępnym pod adresem https://onkologia.org.pl/pl.
Wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych, w tym algorytmów sztucznej inteligencji (AI), jest rozwiązaniem czyniącym platformę „e-KRN+” jednym z najbardziej innowacyjnych projektów w ochronie zdrowia.
Źródło: materiały prasowe