Dwa pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii w poznańskim szpitalu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDwa pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii w poznańskim szpitalu - dlaszpitali.pl

Dwa pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii w poznańskim szpitalu

opm-dlaszpitali-kardiowerter-defibrylator
fot. iStock

W I Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu wykonano dwa pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii. To drugi tego rodzaju zabieg w Polsce.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że zespół pod kierunkiem prof. Przemysława Mitkowskiego „po raz pierwszy w Polsce wszczepił pacjentowi najnowocześniejszy kardiowerter-defibrylator z funkcją stymulacji resynchronizującej, wyposażony w unikalny algorytm +effective CRT+”.

Czym jest kardiowerter-defibrylator?

Jak wskazano, kardiowerter-defibrylator to urządzenie, które pomaga pacjentom z niewydolnością serca. W sytuacji, gdy wystąpi u nich np. arytmia, sprzęt wysyła odpowiednie impulsy elektryczne. W ten sposób może uchronić chorych od nagłej śmierci.

– Urządzenie, jakie wszczepiono w poznańskim szpitalu, jest wyjątkowe. Pozwala na dokładną ocenę odsetka stymulacji resynchronizującej, czyli zastosowanej metody leczenia – w oparciu o ocenę morfologii wystymulowanego zespołu komorowego, a nie w oparciu o dostarczone impulsy. Dodatkowo w przypadku wystąpienia migotania przedsionków pozwala na zachowanie bardzo wysokiego poziomu skutecznej terapii poprzez modulację częstotliwości wysyłanych impulsów podano.

Zaznaczono również, że drugi zabieg polegał na wszczepieniu układu pozanaczyniowego kardiowertera-defibrylatora. Wykonany został wspólnie z prof. Bartłomiejem Perkiem z Kliniki Kardiochirurgii, przy zdalnym wsparciu prof. Macieja Sterlińskiego z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie. Wszczepiony układ pozwala na dostarczenie niskoenergetycznej terapii (znacznie lepiej tolerowanej przez pacjentów), która przerywa groźne komorowe zaburzenia rytmu serca.

Poznańska klinika jedną z pierwszych w kraju, która wykonała zabieg

– Dzięki temu poznańska klinika dołączyła do dwóch innych ośrodków w kraju, które w listopadzie wszczepiły po raz pierwszy – poza badaniami klinicznymi – tego typu urządzenie – podkreślił magistrat.

Oba zabiegi zakończyły się sukcesem, a pacjenci czują się dobrze.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Anna Jowsa

Czytaj też: Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentom innowacyjne kardiowertery-defibrylatory

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.