Dwa pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii w poznańskim szpitalu

W I Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu wykonano dwa pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii. To drugi tego rodzaju zabieg w Polsce.
Urząd Miasta Poznania poinformował, że zespół pod kierunkiem prof. Przemysława Mitkowskiego „po raz pierwszy w Polsce wszczepił pacjentowi najnowocześniejszy kardiowerter-defibrylator z funkcją stymulacji resynchronizującej, wyposażony w unikalny algorytm +effective CRT+”.
Czym jest kardiowerter-defibrylator?
Jak wskazano, kardiowerter-defibrylator to urządzenie, które pomaga pacjentom z niewydolnością serca. W sytuacji, gdy wystąpi u nich np. arytmia, sprzęt wysyła odpowiednie impulsy elektryczne. W ten sposób może uchronić chorych od nagłej śmierci.
– Urządzenie, jakie wszczepiono w poznańskim szpitalu, jest wyjątkowe. Pozwala na dokładną ocenę odsetka stymulacji resynchronizującej, czyli zastosowanej metody leczenia – w oparciu o ocenę morfologii wystymulowanego zespołu komorowego, a nie w oparciu o dostarczone impulsy. Dodatkowo w przypadku wystąpienia migotania przedsionków pozwala na zachowanie bardzo wysokiego poziomu skutecznej terapii poprzez modulację częstotliwości wysyłanych impulsów – podano.
Zaznaczono również, że drugi zabieg polegał na wszczepieniu układu pozanaczyniowego kardiowertera-defibrylatora. Wykonany został wspólnie z prof. Bartłomiejem Perkiem z Kliniki Kardiochirurgii, przy zdalnym wsparciu prof. Macieja Sterlińskiego z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie. Wszczepiony układ pozwala na dostarczenie niskoenergetycznej terapii (znacznie lepiej tolerowanej przez pacjentów), która przerywa groźne komorowe zaburzenia rytmu serca.
Poznańska klinika jedną z pierwszych w kraju, która wykonała zabieg
– Dzięki temu poznańska klinika dołączyła do dwóch innych ośrodków w kraju, które w listopadzie wszczepiły po raz pierwszy – poza badaniami klinicznymi – tego typu urządzenie – podkreślił magistrat.
Oba zabiegi zakończyły się sukcesem, a pacjenci czują się dobrze.
Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Anna Jowsa
Czytaj też: Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentom innowacyjne kardiowertery-defibrylatory