Czy polskie szpitale w pełni wykorzystują potencjał posiadanej aparatury medycznej? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCzy polskie szpitale w pełni wykorzystują potencjał posiadanej aparatury medycznej? - dlaszpitali.pl

opm-dlaszpitali-czy-polskie-szpitale-w-pelni-wykorzystuja-potencjal-posiadanej-aparatury-medycznej

Naczelna Izba Kontroli przeprowadziła inspekcję w wybranych placówkach leczniczych. Celem kontroli było sprawdzenie, czy polskie szpitale w pełni wykorzystują potencjał posiadanej aparatury medycznej.

NIK przeprowadziła kontrolę placówek leczniczych. Wyniki obserwacji miały przynieść odpowiedź na pytanie, czy podmioty lecznicze wykorzystują wysokospecjalistyczną aparaturę medyczną z jak największą korzyścią dla pacjenta i jak najwyższą gospodarnością. Jak donosi NIK, polskie szpitale nie wykorzystują w pełni potencjału posiadanego sprzętu.

Z raportu opublikowanego przez NIK po kontroli wynika m.in., że choć w ostatnich latach wyposażenie skontrolowanych szpitali w wysokospecjalistyczną aparaturę medyczną wrosło o 26%, to decyzja o kupnie sprzętu była podejmowana bez rzetelnego rozpoznania potrzeb pacjentów i możliwego kontraktu z NFZ.

W prawie 60% podmiotów objętych badaniem wysokospecjalistyczna aparatura medyczna nie była wykorzystywana w sposób optymalny. W tych placówkach zakupiony sprzęt nie był wykorzystywany gospodarnie lub też nie używano go w ogóle, co było spowodowane m.in. niedostosowaniem pomieszczeń danego szpitala do wymagań sprzętowych. Nowoczesna aparatura – zwłaszcza roboty – nie może być również w pełni eksploatowana ze względu na brak stosownych umów z NFZ. NIK zwraca również uwagę na problem braków kadrowych – do obsługi nowoczesnych urządzeń brakuje wykwalifikowanych pracowników.

Źródło: www.nik.gov.pl

Czytaj też: Szpitale mogą otrzymać wsparcie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa informatycznego