Cyfryzacja opieki zdrowotnej. COVID-19 przyspieszy zmiany dlaszpitali.plCyfryzacja opieki zdrowotnej. COVID-19 przyspieszy zmiany

COVID-19 przyspieszy rozwój cyfrowej opieki zdrowotnej

Drugim wskaźnikiem jest „Resource pressure gauge” (miernik presji na zasoby), na który składają się takie dane, jak krajowy budżet na opiekę zdrowotną, liczba lekarzy i personelu medycznego oraz dostępność urządzeń obrazowania diagnostycznego. Wskaźnik uwzględnia kwestie demograficzne, biorąc pod uwagę osoby, które w większym stopniu korzystają z opieki zdrowotnej (stosunek młodych osób pozostających na utrzymaniu i ludności w wieku powyżej 65 lat, oba te czynniki zwiększają presję na zasoby systemu zdrowotnego). W tym obszarze wynik dla Polski w 2020 r. wyniósł 59,4, gdy jeszcze kilka lat wcześniej było to 62,5. Presja maleje, co oznacza, że w naszym kraju zwiększają się zasoby sprzętowe i osobowe, a budżet na ochronę zdrowia jest wyższy.

Oba wcześniejsze wskazania składają się natomiast na wskaźnik „Healthcare value indicator” (wskaźnik wartości opieki medycznej). Im jego wartość jest wyższa, tym system zdrowotny jest lepiej i bardziej efektywnie zarządzany. Dla Polski w 2020 r. wskaźnik wyniósł 83,5, podczas gdy w 2013 r. był on na poziomie 86,5. Oznacza to, że kondycja krajowego systemu opieki zdrowotnej (na którą składają się jakość, efektywność, zasoby osobowe i finansowe) nieco się pogorszyła.

Cyfryzacja opieki zdrowotnej dzięki finansowaniu smart

W wyniku pandemii kapitał w sektorze opieki zdrowotnej jest jeszcze bardziej ograniczony, co sprawia, że przyspieszenie transformacji cyfrowej wiąże się z zastosowaniem finansowania smart. Jest to rozwiązanie, które umożliwia nie tylko nabycie urządzeń nowej generacji, ale uwalnia również wydatki kapitałowe, które w innym przypadku zostałyby „zamrożone” w wyniku bezpośredniego zakupu technologii za gotówkę. Dzięki zastosowaniu mechanizmów finansowania, fundusze te pozostają płynne i są dostępne na inne pilne potrzeby. Finansowanie smart może być udzielone w formie przekrojowej pomocy kapitałowej przy dużych inwestycjach. Jest to także wsparcie w sprzedaży technologii czy powstawaniu budynków smart, które dzięki obecności czujników i detektorów, są w stanie wspierać człowieka w walce z chorobami i wirusami, przyczyniając się również do ochrony zdrowia w społeczeństwie.

Systemy opieki zdrowotnej na całym świecie znajdują się pod większą niż kiedykolwiek presją, aby zmienić sposób świadczenia opiekimówi Grzegorz Jarzębski. – Chociaż wartość cyfrowej opieki zdrowotnej jest szeroko rozumiana, ograniczone budżety na wydatki kapitałowe stanowią istotną przeszkodę dla inwestycji. Finansowanie „smart” może pomóc zarządom placówek opieki zdrowotnej w odblokowaniu kapitału i realizacji projektów zrównoważonej transformacji cyfrowejdodaje.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.