Ciężki przebieg COVID-19 a poziom wyczerpania immunologicznego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCiężki przebieg COVID-19 a poziom wyczerpania immunologicznego - dlaszpitali.pl

Ciężki przebieg COVID-19 a poziom wyczerpania immunologicznego

opm-dlaszpitali-wyczerpanie-immunologiczne-a-ciezki-przeboieg-covid-19
fot. iStock

Markery wyczerpania immunologicznego u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 były nawet kilkunastokrotnie wyższe niż u lżej chorych – wskazali naukowcy ze szczecińskiego szpitala wojewódzkiego. Wnioski z ich badania mogą pozwolić na trafniejsze przewidywanie przebiegu choroby i zastosowanie odpowiedniej terapii.

Niektóre wirusy, takie jak HIV, WZW-B, WZW-C czy cytomegalia, powodują wyczerpanie immunologiczne. Chcieliśmy sprawdzić, czy powoduje je także SARS-CoV-2 i jakie będą różnice między grupami pacjentówwyjaśniał w rozmowie z PAP naczelny lekarz ds. COVID-19 w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie prof. Miłosz Parczewski.

Wskazał, że zbadane zostały immunologiczne punkty kontrolne (utrzymujące układ odpornościowy w równowadze) u dwóch grup pacjentów: osób z ciężkim przebiegiem choroby, które trafiły na OIOM, i hospitalizowanych, które nie wymagały pobytu na oddziale intensywnej terapii.

Wyczerpanie immunologiczne w tych dwóch grupach sprawdzaliśmy co siedem dni. Okazało się, że u pacjentów, którzy trafiali na OIOM, markery immunologicznych punktów kontrolnych są dramatycznie wyższe, a więc wyczerpanie immunologiczne jest nawet kilkunastokrotnie bardziej nasilone niż u osób, które na OIOM nie trafiłypowiedział prof. Parczewski.

Badanie wykazało, że pacjenci hospitalizowani na intensywnej terapii mieli „wyczerpane” zarówno limfocyty T, czyli cytotoksyczne i pomocnicze, „które zabijają antygeny i kierują ruchem”, jak i limfocyty B, które produkują przeciwciała. – Osoby te miały zupełnie niereaktywny układ immunologiczny, a więc organizm nie walczył z SARS-CoV-2mówił specjalista chorób zakaźnych.

Dodał, że obecnie takie samo badanie prowadzone jest już od dnia przyjęcia wśród osób kierowanych na oddział zakaźny, co ma pozwolić na potwierdzenie wyniku na większej grupie pacjentów.

Sprawdzimy, czy na podstawie poziomu tych markerów w dniu przyjęcia do szpitala będziemy mogli przewidzieć dalszy przebieg choroby, w tym ryzyko zgonu, konieczność intensywnej terapii lub wyzdrowieniamówił lekarz.

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo w szpitalach. Jak ochronić placówki medyczne przed atakami?

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.