Edukacja medyczna: nowe centra symulacji medycznej dla pielęgniarek i położnych
Ministerstwo Zdrowia podpisało pierwsze umowy dofinansowania projektów w konkursie na monoprofilowe centra symulacji medycznej. Dzięki środkom z Unii Europejskiej w kraju powstanie 21 takich ośrodków.
Wartość łączna projektów to blisko 53 mln zł. Do tej pory umowy podpisały:
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie,
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie,
- Akademia Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej
Celem tych działań jest poprawa jakości kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Pozwoli na to symulacja medyczna z zastosowaniem zaawansowanych symulatorów człowieka oraz najnowszych technologii.
Warunki nauki w każdym centrum będą przypominały otoczenie szpitalne, by przedstawiony proces diagnostyczno-terapeutyczny był jak najbardziej zbliżony do autentycznego, jednak pozbawiony ryzyka skrzywdzenia pacjenta. Studenci będą mieli możliwość prowadzenia przypadków rzadkich i skomplikowanych według przygotowanych scenariuszy w kontrolowanych warunkach. Zwiększą także kompetencje w zakresie planowania, przewidywania oraz komunikacji. Pomoże to w sprawnym wdrożeniu do wykonywania zawodu. Docelowo z tych rozwiązań ma skorzystać ok. 1500 studentów. Przede wszystkim zaś, uczelnie nie będą ponosiły dodatkowych kosztów związanych z centrami.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Czytaj także: Symulacja medyczna w Polsce – stan aktualny i perspektywy rozwoju