Bezprzewodowy system monitorowania pacjentów od GE Healthcare
Aktualnie większość szpitali na całym świecie polega na manualnym „punktowym” monitorowaniu parametrów życiowych pacjentów. Aby usprawnić obserwację hospitalizowanych, GE Healthcare zaprezentowało Portrait Mobile [1], bezprzewodowy system monitorowania pacjentów, który umożliwia ciągłe sprawdzanie stanu ich zdrowia podczas pobytu w szpitalu.
System pomaga lekarzom szybciej wykryć pogorszenie się stanu badanego, co może pomóc skrócić czas hospitalizacji, zmniejszyć liczbę przyjęć na oddziały intensywnej terapii oraz poprawić efekty leczenia [2]. Portrait Mobile wyposażony został w bezprzewodowe czujniki, które noszone przez pacjenta łączą się z przenośnym monitorem.
Szacuje się, że na całym świecie 65 proc. pacjentów przebywających w szpitalach i ponad 90 proc. tych w okresie pooperacyjnym jest monitorowanych tradycyjnie (ręcznie), a nie w sposób ciągły [3]. Podczas kontroli, które odbywają się często z przerwami od czterech do sześciu godzin, wiele zmian parametrów życiowych może zostać przeoczonych [4].
Krajowy audyt dotyczący zatrzymań krążenia u dorosłych w szpitalu, przeprowadzony w Wielkiej Brytanii wykazał, że ponad połowa z przypadków (57 proc.) wystąpiła na oddziałach ogólnych, a tylko 5 proc. na oddziale intensywnej terapii [5], gdzie pacjenci są monitorowani w sposób ciągły. Stan większości pacjentów nie pogarsza się nagle, ale wynika ze wcześniejszych zmian parametrów życiowych, które wykazują nieprawidłowe tendencje [6]. Największe znaczenie w modelach przewidujących pogorszenie stanu klinicznego w szpitalu ma szybkość oddechu [7].
Czytaj też: Bezpieczeństwo na bloku operacyjnym − kolumna laparoskopowa