Apel do krwiodawców - dlaszpitali.pl

Apel do krwiodawców

opm-apel-do-krwiodawcow
fot. iStock

W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na krew oraz jej składniki, Ministerstwo Zdrowia opublikowało prośbę o pomoc adresowaną do osób, które mogą oddać krew, zwłaszcza pracujących zdalnie.

Krew i jej składniki ofiarowane przez Krwiodawców podawane są głównie pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi czytamy.

W obecnej sytuacji zapotrzebowanie dotyczy każdej grupy krwi, choć najbardziej pożądaną jest O RhD- (ujemne), ponieważ można ją podać każdemu biorcy. Informacje na temat obecnych zasobów krwi oraz jej składników są dostępne na stronach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Ministerstwo zapewnia, że oddanie krwi jest procedurą bezpieczną. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi. Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu. Ponadto Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wdrożyły procedury polegające na wstępnej kwalifikacji Dawców i Kandydatów na Dawców krwi, która uwzględnia, m.in. wywiad w celu ustalenia, czy Dawca mógł mieć kontakt z osobami zakażonymi, dokonują pomiaru temperatury ciała. Dodatkowo, w trosce o bezpieczeństwo Krwiodawców oraz pracowników centrów krwiodawstwa, personel jest wyposażony w środki ochrony osobistej. Wszyscy muszą również zachowywać między sobą wymagany dystans dwóch metrów pisze Ministerstwo.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.