Aparatura ergometryczna
W tego typu urządzeniach, jak np. w MR Ergometer (Lode BV, Holandia), dobór materiałów i specjalna konstrukcja umożliwiają wykonanie testu wysiłkowego bez tworzenia artefaktów na obrazie; obciążenie kontrolowane jest elektronicznie w systemie zaprojektowanym specjalnie do stosowania w środowisku MRI. Ekstremalnie niskie obciążenie startowe, wynoszące 7 W, i możliwość stopniowania obciążenia po 1 W sprawiają, że badający może optymalnie je dostosować; regulacja jest możliwa zarówno w ramach ustawionych wstępnie protokołów, jak i w trybie ręcznym.
Ergometr jest standardowo wyposażony w moduł kontroli i moduł zasilania. Standardowy moduł kontroli zapewnia odczyt różnych parametrów, takich jak obciążenie, liczba obrotów na minutę, moment obrotowy, timer i odległość. Urządzenie jest kompatybilne z aparaturą MRI do 3 Tesli, jak np.: Philips Intera CV, Achieva 1.5 Tesla i 3.0 Tesla; Siemens Magnetom Harmony, Symphony, Sonata, Espree, Avanto; GE Signa Artist, Signa Explorer 1.5T, Optima MR450w, Optima MR 450w GEM Suite i Optima MR750w.
Ergometr jest wyposażony w elektromagnetyczny mechanizm hamowania Lanooy, którego największą przewagą nad układem hamulcowym ciernym jest precyzja i mniejsza zużywalność w czasie. Z uwagi na precyzję wykonania i staranny dobór materiałów, model ten cechuje się wyjątkowo niskim poziomem hałasu, podobnie jak inne ergometry Lode. Do ich zalet zalicza się też to, że są łatwe do czyszczenia i przyjazne w użytkowaniu. Całkowite koszty części zamiennych są znikome. Ponadto większość opcji jest tak łatwa do zainstalowania, a oprogramowanie tak łatwe do aktualizacji, że koszty obsługi również są minimalne.
Czytaj także: Badania wydolnościowe organizmu – specjalistyczna aparatura