Aleksander Kwieciński: Polska wyznacza światowe standardy w niektórych obszarach terapeutycznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAleksander Kwieciński: Polska wyznacza światowe standardy w niektórych obszarach terapeutycznych - dlaszpitali.pl
Reklama

Aleksander Kwieciński: Polska wyznacza światowe standardy w niektórych obszarach terapeutycznych

opm-dlaszpitali-Aleksander-Kwieciński
fot. PAP MediaRoom

Polscy pacjenci z wirusowym zapaleniem wątroby typu C czy nowotworami krwi mogą zgodzić się ze stwierdzeniem, że w ostatnich latach medycyna poczyniła ogromne postępy. Dzięki innowacyjnym terapiom na światowym poziomie uzyskali oni możliwość pełnego wyleczenia się w określonym czasie, bez hospitalizacji. O przełomowych terapiach lekami mówi Aleksander Kwieciński.

Obecnie, aby lek mógł zostać zarejestrowany, musi być przede wszystkim bezpieczny i skuteczny oraz spełniać wymogi regulacyjne, zgodnie z najwyższymi standardami na poziomie UE. Dlatego, jak przekonuje Aleksander Kwieciński, dyrektor generalny międzynarodowej firmy biofarmaceutycznej AbbVie, pacjenci i lekarze oczekują dziś kompleksowych rozwiązań dedykowanych całemu systemowi ochrony zdrowia, aby potencjał innowacyjnych leków mógł być jak najlepiej wykorzystany.

Możliwe jest szybkie i efektywne leczenie

– Ostatnia dekada stała pod znakiem nie tylko systematycznego rozszerzania naszego portfolio o najnowocześniejsze produkty, ale również identyfikowania potrzeb całego systemu opieki zdrowotnej. Bo innowacyjność oznacza, że pacjent będzie mógł zostać wyleczony skutecznie, w określonym czasie i bez konieczności hospitalizacji czy nieustannych wizyt u specjalistów, stanowiących dla owego systemu olbrzymie obciążenie – tłumaczy Aleksander Kwieciński.

Jako przykład efektywności takiej strategii przedstawiciel AbbVie przypomina sytuację pacjentów chorych na WZW typu C lub przewlekłą białaczkę limfocytową – obecnie i w nieodległej przeszłości. Do 2015 roku rozpoznanie którejś z tych chorób oznaczało swoistą odyseję terapeutyczną – czasochłonną, bolesną i często nieprzynoszącą pożądanych efektów. Udostępnienie innowacyjnych terapii zrewolucjonizowało standard ich leczenia, a pacjenci, zamiast na chemioterapię czy do kolejki na przeszczep wątroby, zapisują się dziś tylko na badania kontrolne.

Kampanie edukacyjne w celu budowania świadomości na temat chorób

– Nim osiągnęliśmy ten sukces, współorganizowaliśmy kompleksowe programy badań przesiewowych, w ramach, których wykonany został ponad milion bezpłatnych testów w kierunku zakażenia HCV odpowiadającego za WZW typu C – podkreśla dyrektor zarządzający AbbVie.

– Podnoszenie jakości edukacji zdrowotnej i budowanie społecznej świadomości na temat wielu chorób wciąż pozostaje naszym priorytetem, dlatego w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi także prowadzimy obecnie kampanie dla pacjentów m.in. z łuszczycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy chorobą Parkinsona – dodaje.

Polska wzorem w dostępności wielu terapii na światowym poziomie

Jak zauważa Aleksander Kwieciński, zarówno globalny zasięg „firmy-matki”, jak i międzynarodowa aktywność samego AbbVie, pozwalają dokładnie oceniać kondycję polskiego systemu ochrony zdrowia na tle innych krajów.

– Moja diagnoza jest optymistyczna: ten system nieustannie ewoluuje w stronę większej dostępności do terapii na najwyższym, światowym poziomie. W takich obszarach jak ostra białaczka szpikowa, kardiologia czy choroby zakaźne nasz kraj jest wręcz stawiany za wzór. Możemy również być dumni z doskonale wykształconego i doświadczonego personelu medycznego – ocenia ekspert.

Nie oznacza to, że przed polskim systemem ochrony zdrowia nie brakuje istotnych wyzwań, wspólnych zresztą dla niemal wszystkich państw wysokorozwiniętych. Niekorzystne trendy demograficzne, dynamika tzw. chorób cywilizacyjnych, konieczność przeznaczania coraz większych środków z budżetu na utrzymanie służby zdrowia: to wszystko skłania nie tylko do refleksji, ale podjęcia natychmiastowych działań.

– Ich podstawę musi stanowić stały, partnerski dialog oraz współpraca pomiędzy firmami farmaceutycznymi, organizacjami pacjentów, środowiskiem lekarskim, instytucjami publicznymi. Do współpracy wnosimy nasze doświadczenie z przeprowadzenia ponad 4 tys. badań z udziałem pacjentów w ponad 700 ośrodkach badawczych – wyjaśnia dyrektor AbbVie.

Rozwój w obszarze produktów leczniczych

Firmie AbbVie w ciągu dekady udało się potroić liczbę oferowanych produktów leczniczych w sześciu kluczowych obszarach terapeutycznych: immunologii, onkologii, wirusologii, neurologii, okulistyce oraz medycynie estetycznej.

Obecnie firma posiada kilkadziesiąt cząsteczek, które w nieodległej perspektywie mogą stać się kolejnymi ratującymi życie oraz poprawiającymi jego komfort lekami czy terapiami. Jednocześnie pogłębia współpracę z lekarzami, pacjentami i reprezentującymi ich organizacjami w celach niesienia pomocy systemowej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czytaj też: Zasady reklamy wyrobów medycznych

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.