Zmierzamy w kierunku chirurgii minimalnie inwazyjnej. Rozmowa z prof. A. Jawieniem, prezesem PTChN
Przed nami Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. Na jakie aspekty, które będą poruszane podczas tego wydarzenia, chciałby Pan Profesor zwrócić uwagę?
Zjazd rozpoczniemy bardzo ciekawą sesją mówiącą o blaskach i cieniach sali hybrydowej – naszego najnowszego i najczęstszego miejsca pracy. Będziemy próbowali zastanowić się na tym, czy sala hybrydowa spełnia wszystkie aktualne oczekiwania, zarówno chirurga naczyniowego, jak i radiologa, a co za tym idzie, co należy w tym względzie poprawić lub udoskonalić.
Innym ciekawym wydarzeniem będzie sesja zorganizowana wspólnie z Europejskim Towarzystwem Chirurgii Naczyniowej. Tematyka tej sesji to rozwarstwienia aorty i sposoby ich leczenia. Głównymi wykładowcami będą: prof. Eric Verhoeven – sława w tematyce stentgraftów branchowanych, w aorcie piersiowej, prof. Michael Jacobs – znakomity chirurg naczyniowy, dyrektor i pomysłodawca dorocznych, bardzo dobrze znanych również Polakom, kursów naczyniowych w Maastricht w Holandii oraz nie mniej znakomici wykładowcy z Polski: prof. Krzysztof Filipiak – kardiolog, aktualny prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Tomasz Jargiełło – radiolog z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ta interdyscyplinarna sesja powinna sprowokować powstanie, może nie wytycznych, ale przynajmniej wskazówek postępowania w schorzeniu, które w Polsce nadal nie jest właściwie rozpoznawane i leczone. Gościem naszego zjazdu będzie także prof. dr hab. med. Piotr Kasprzak – uznany autorytet europejski w chirurgii wewnątrznaczyniowej, ogromnie lubiany i ceniony przez polskich chirurgów naczyniowych, przyjaciel PTChN, niedawno uhonorowany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny tytułem doctor honoris causa.
Ta interdyscyplinarna sesja powinna sprowokować powstanie, może nie wytycznych, ale przynajmniej wskazówek postępowania w schorzeniu, które w Polsce nadal nie jest właściwie rozpoznawane i leczone. Gościem naszego zjazdu będzie także prof. dr hab. med. Piotr Kasprzak – uznany autorytet europejski w chirurgii wewnątrznaczyniowej, ogromnie lubiany i ceniony przez polskich chirurgów naczyniowych, przyjaciel PTChN, niedawno uhonorowany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny tytułem doctor honoris causa.
Potem będziemy mieli jeszcze sesję dotyczącą stopy cukrzycowej, podczas której wysłuchamy ciekawego referatu prof. Vlada Alexandrescu z Belgii, który poruszy temat m.in. swojego autorskiego pomysłu – rewaskularyzacji stopy poprzez doprowadzanie krwi do odpowiednich angiosomów. Bardzo się cieszę, że przyjął zaproszenie na nasz zjazd, gdyż jest niekwestionowanym liderem tego sposobu leczenia. Będziemy mieli również bardzo ciekawą sesję z Polskim Towarzystwem Flebologicznym, dotyczącą układu żylnego. Podczas tejże sesji przemawiał będzie znakomity wykładowca z Mayo Clinic, prof. Peter Gloviczki.
Nie chcę zdradzić zbyt wielu szczegółów, ale przygotowujemy podczas tej sesji pewną niespodziankę. Wszyscy, którzy na zjazd przyjadą, będą mile zaskoczeni. Zjazd będzie obfitował w liczne panele i dyskusje, a jedną z nich poprowadzi znany nam już z innych kongresów prof. Frank Criado z USA. Myślę, że kolejna, już XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa PTChN, powinna zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających uczestników naszego Towarzystwa.