Edukacja i standaryzacja dla poprawy jakości opieki w oddziałach noworodkowych

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Tomaszem Szczapą, kierownikiem II Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, członkiem komitetu ds. nauki i edukacji w zakresie resuscytacji noworodka (NLS) Europejskiej Rady Resuscytacji.
Małgorzata Ullmann: Jak oceniłby Pan Profesor aktualny stan neonatologii w Polsce?
Tomasz Szczapa: Polskich neonatologów oraz pozostałych pracowników oddziałów noworodkowych, w tym szczególnie położne i pielęgniarki, cechuje wysoki entuzjazm i wyjątkowe oddanie pacjentom. Dlatego pomimo licznych wyzwań jakość opieki jest na dobrym poziomie, a odnosząc ją relatywnie do nakładów finansowych, należałoby stwierdzić, że na wyjątkowo wysokim. Niezbędne jest jednak pilne i wielokierunkowe zwiększenie wsparcia naszej niszowej specjalizacji przez instytucje rządowe.
Jakie widzi Pan najbardziej optymalne sposoby na podniesienie jakości opieki nad pacjentem w oddziale neonatologicznym?
To szerokie zagadnienie, jednak priorytetem jest personel – utrzymanie w pracy aktywnych zawodowo specjalistów oraz stworzenie narzędzi zachęcających lekarzy, położne i pielęgniarki do podjęcia specjalizacji w neonatologii. Należy uwzględnić: 1) optymalizację organizacji i czasu pracy w kontekście oczekiwań i możliwości pracowników („work-life balance”), 2) odpowiednie wynagrodzenie, uwzględniające m.in. obciążenie związane z pracą w OITN oraz rosnące koszty życia (w celu zahamowania odpływu specjalistów i pozyskania nowych), 3) rozważenie rozszerzenia grupy specjalistów pełniących opiekę nad [...]