Za nami 22. edycja warsztatów WCCI - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZa nami 22. edycja warsztatów WCCI - dlaszpitali.pl

Za nami 22. edycja warsztatów WCCI

22. edycja warsztatów Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) odbyła się w dniach 24-26 kwietnia.

Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie to prestiżowe wydarzenie gromadzące wybitnych polskich i zagranicznych kardiologów, pielęgniarek, techników medycznych oraz środowisk decydenckich. WCCI to nie tylko synteza najnowszych osiągnięć dziedziny, ale również zabiegi w trybie live case (podczas których specjaliści dyskutują) nad danym przypadkiem na żywo, łącząc się z salami zabiegowymi w kraju) czy debaty systemowe. W tym roku były to “Kardiologia w dobie podstawowej sieci szpitalnej. Opieka kompleksowa w kardiologii – jak funkcjonuje modelowe rozwiązanie dla opieki chorych po zawale w praktyce?” oraz “Jak organizować niekomercyjne badania kliniczne: od pomysłu do publikacji?”.

Kiedyś jako kardiolodzy ustawicznie chwaliliśmy się zwiększającą się co rok liczbą zabiegów ogółem. W pewnym momencie Zachód nie mógł już tego słuchać i zapytał, gdzie w takim razie publikujemy wyniki naszej pracy, co przyniosła analiza i jaka jest jej jakość? Wtedy pojawił się problem. Światowe ośrodki mają budżety na prowadzenie badań niekomercyjnych, a ich rezultaty przedstawiają pod postacią merytorycznych i wartościowych publikacji. Czy kiedyś w Polsce będziemy mieć choć kilka takich instytucji? Czas zrezygnować z chałupnictwa i rozpocząć profesjonalną, mierzalną pracę naukową, która wreszcie przyniesie ośrodkowi profity – gorzko kwitował prof. dr hab. n. med. Robert J. Gil, dyrektor konferencji i członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podczas drugiej z debat. 

Gorącą dyskusję wzbudziła także kwestia włączenia kardiologów w leczenie interwencyjne udarów mózgu. Obecnie mogą się nim zajmować lekarze czterech specjalizacji: radiolodzy, neurolodzy, neurochirurdzy oraz chirurdzy naczyniowi. Zdaniem zgromadzonych ekspertów takie regulacje nie pozwalają na pokrycie faktycznej mapy potrzeb zdrowotnych kraju. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury kardiologicznej pozwoliłoby zwiększyć dostępność do skutecznego leczenia tego groźnego incydentu, który co rok dotyka nawet 70 tys. Polaków.

Podczas warsztatów rozmawiano również o obecnych priorytetach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tym razem jest to mało inwazyjne leczenie wad zastawek mitralnych, czyli schorzenia, którego konsekwencją jest m.in. niewydolność serca. Budowanie świadomości społecznej dotyczącej nowoczesnych zabiegów przezcewnikowego leczenia w/w zastawek będzie także tematem nowej edycji kampanii “Stawka to życie. Zastawka to życie” – polskiej wersji europejskiej inicjatywy Valve for Life. Dotychczas przedsięwzięcie koncentrowało się na przezskórnych wszczepieniach zastawki aortalnej, osiągając duży sukces na polu wzrostu liczby zabiegów (z 453 w roku 2015 do 1041 w 2017) oraz tytuł najlepszego wdrożenia na Starym Kontynencie. Tegoroczna edycja WCCI to również przełomowa dla wydarzenia sesja poświęcona hipercholesterolemii rodzinnej (FH), która do tej pory nie była przedmiotem szerokich dyskusji wśród kardiologów interwencyjnych.

Sesja o hipercholestorolemii rodzinnej jest pewnego rodzaju novum, a zarazem bardzo istotnym punktem programu konferencji. Już dziś powinniśmy się bowiem zastanawiać, jak zaradzić problemowi leczenia interwencyjnego chorych cierpiących właśnie na FH. Należy zadać sobie pytanie, jak powinna wyglądać prawidłowa terapia tych pacjentów, aby ograniczyć u nich ryzyko występowania zawałów serca, udarów mózgu czy zgonów? – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, dyrektor konferencji i Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Warsaw Course on Cardiovascular Interventions to także prestiżowa nagroda Andreasa, która swoją nazwę wywodzi od imienia wybitnego niemieckiego kardiologa, Andreasa Grüntziga. Po raz pierwszy przyznano ją w 2006, od tej pory uhonorowując specjalistów za całokształt ich działalności lub osiągnięcia poczynione w roku poprzednim. Tym razem nagrodę otrzymał prof. Andreas Baumbach, dołączając do zaszczytnego grona trzynastu laureatów statuetki.

22. edycja WCCI to wydarzenie, którego wagę doceniło wiele prestiżowych instytucji, udzielając  warsztatom swojego patronatu honorowego. Wśród nich znajdziemy Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego, Senacką Komisję Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny, Krajową Izbę Gospodarczą, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Naczelną Izbę Lekarską, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polską Akademię Nauk, Polską Izbę Informatyki Medycznej, Izbę Gospodarczą Medycyny Polskiej, Forum Ekonomiczne, Federację Pacjentów Polskich, Koalicję “Serce dla kardiologii”, Polską Unię Organizacji Pacjentów “Obywatele dla zdrowia”, Fundację “Wygrajmy zdrowie”, Fundację “MY Pacjenci” oraz Stowarzyszenie Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia “EkoSerce”.

Galeria

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.