Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse - dlaszpitali.pl

Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse

Zorganizowana 23 lutego debata „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse” była doskonałą okazją do konstruktywnej dyskusji w gronie ekspertów na temat wyzwań, które stoją przed polską służbą zdrowia oraz rozwiązań, które mogą poprawić jej efektywność.

W zorganizowanej przez BFF Banking Group debacie „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse” udział wzięli: Janusz Boniecki, Wiceprezes Polskiej Federacji Szpitali, dr Jerzy Gryglewicz, MBA, Ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia, dr Joanna Kopińska, współautorka Raportu, asystentka profesora ekonomii na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie, Radosław Moks, Członek Zarządu BFF Banking Group w Polsce oraz Agnieszka Szpara, główny ekspert ds. medycznych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Moderatorką dyskusji była Karolina Kowalska, dziennikarka Rzeczpospolitej.

Dyskusja dotyczyła najbardziej pilnych wyzwań, z którymi polska służba zdrowia będzie musiała sobie poradzić. Wśród nich nasi eksperci wskazywali: zarządzanie danymi pacjentów, dostępność kadry medycznej oraz kwestie starzejącego się społeczeństwa.

Radosław Moks, Członek Zarządu BFF Banking Group w Polsce, powiedział: „Europejskie systemy opieki zdrowotnej – pomimo znacznych postępów poczynionych w ostatnich latach – znajdują się pod znaczną presją demograficzną i ekonomiczną. Pandemia Covid-19 dodatkowo uwypukliła wyzwania, z którymi służba zdrowia poradzić musi sobie w pierwszej kolejności. Dlatego merytoryczna debata, w gronie ekspertów i praktyków jest dziś szczególnie istotna. Płynące z niej wnioski mogą przyczynić się do poprawy sytuacji w służbie zdrowia.”

Główne wnioski z debaty

Fundamentalną szansą dla polskiego systemu opieki zdrowotnej jest powstanie centrum zarządzania informacją. Szeroki dostęp do platform informatycznych może być też odpowiedzią na wciąż widoczne braki personelu medycznego. Liczba lekarzy w Polsce nieznacznie rośnie w czasie, mimo to odsetek medyków przypadających na 1000 mieszkańców pozostaje niski w porównaniu z innymi krajami Europy. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest ich w Polsce 2,4, podczas gdy średnia OECD wynosi blisko 3,5.

Wydatki na ochronę zdrowia stanowią grupę wydatków, która w większości rozwiniętych państw rośnie wyraźnie szybciej niż PKB ich gospodarek, a starzenie się społeczeństw będzie powodować jeszcze większe zapotrzebowanie na dodatkowe środki. Dlatego ważne jest szukanie poprawy efektywności całego systemu. Eksperci są zgodni, że odpowiedzią na to wyzwanie mogą być nowoczesne technologie. E-medycyna to nie tylko wyjście naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, ale także sposób na zaoszczędzenie środków finansowych i narzędzie wsparcia dla kurczącej się kadry medycznej w Polsce. Warto zwrócić uwagę na pozytywne zmiany, które zachodzą w Polsce. Można do nich zaliczyć wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich, e-recept czy elektroniczny obieg dokumentów. Sytuacja pandemiczna w ocenie ekspertów przyśpieszyła prace nad informatyzacją w ochronie zdrowia.

Analizując sytuację polskiego systemu opieki zdrowotnej, nie należy jednak zapominać, że pandemia przyczyniła się także do uwidocznienia obszaru niedoskonałości, przekładających się na zwiększenie śmiertelności w Polsce.

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.