Zintegrowany system sal operacyjnych – optymalizacja procesu zabiegu - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZintegrowany system sal operacyjnych – optymalizacja procesu zabiegu - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl

Zintegrowany system sal operacyjnych – optymalizacja procesu zabiegu

Współpraca z systemami informatycznymi szpitala

Kolejną możliwością, jaką daje system integracji, jest współpraca z istniejącymi systemami informatycznymi szpitala (RIS, HIS, PACS). Archiwizacja wszystkich danych dotyczących pacjenta, takich jak: historia dotychczasowego leczenia (poprzednio wykonane zabiegi i ich przebieg), wyniki badań laboratoryjnych, zdjęcia radiologiczne, pozwala na szybki i łatwy dostęp do pełnej dokumentacji medycznej danego chorego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, operator na sali operacyjnej może pobrać jakiekolwiek dane znajdujące się w systemie informatycznym.

Wdrożenie i rozbudowa zintegrowanego systemu sal operacyjnych

W Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Szpitalu Zachodnim im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim w 2005 r. zainstalowano pierwszy w Polsce zintegrowany system OR1 na sali operacyjnej do zabiegów techniką laparoskopową (3). Zamontowanie osprzętu chirurgicznego i anestezjologicznego na szeregu ruchomych, podwieszanych kolumn pozwoliło uniknąć układania na podłodze różnego rodzaju kabli i przewodów. Na jednej z nich ustawiono urządzenia do operacji laparoskopowych: monitor, źródło światła, kamerę wraz z urządzeniem przetwarzającym obraz, urządzenie ssąco-płuczące i insuflator.

Fot. 1. Zintegrowany system sali operacyjnej przygotowany na potrzeby chirurgii małoinwazyjnej w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim

Wyposażenie sali w kilka monitorów odbierających obraz z wielochipowych kamer o doskonałej jakości i ustawienie ich tak, aby każdy z uczestników zabiegu miał nieskrępowane ruchy, jest niezbędne, aby zachować elementy ergonomii. Dotychczas mózgiem całego systemu były dwa zintegrowane komputery (Aida) z dodatkowym monitorem i klawiaturą, dzięki której można było wprowadzić potrzebne dane przed operacją i uruchomić cały system OR1. 

System od samego początku miał możliwość przechowywania i archiwizacji danych zarówno na twardym dysku, jak i zapisu danej operacji na płycie CD. Ponadto włączenie systemu Aida do sieci pozwalało na emitowanie obrazu i dźwięku poza obszar sali operacyjnej, dzięki czemu w Oddziale Chirurgii Ogólnej odbyły się liczne kursy, szkolenia i telekonferencje, a sam ośrodek jest jednym z pierwszych w Polsce posiadających akredytację Sekcji Wideochirurgii TChP do prowadzenia szkoleń z zakresu chirurgii małoinwazyjnej.

Fot. 2. Mikroskop operacyjny

Dynamiczny rozwój zarówno technik chirurgicznych, jak i technologii informatycznych w służbie medycyny zaowocował modernizacją bloku operacyjnego w naszym szpitalu. Włączenie w system integracji pięciu istniejących sal operacyjnych rozszerzyło możliwości pracy lekarzy oraz osób zarządzających. Dzięki wykonanemu pełnemu okablowaniu na etapie prac budowlanych istniała możliwość swobodnego i szybkiego rozbudowania systemu.

System Aida został zastąpiony systemem informatycznym INTEGRATOR, a do niego włączono resztę sal zabiegowych (fot. 1, 2). Obraz z kamer laparoskopowych, endoskopowych i kamer zabudowanych w lampach operacyjnych wyświetlany jest na wielu monitorach rozmieszczonych w pomieszczeniu tak, aby nie tylko operator i asysta mieli swobodny wgląd w pole operacyjne, lecz także inne osoby przebywające na sali (fot. 3, 4).

Fot. 3. System INTEGRATOR przygotowany do pracy
Fot. 4. Rozmieszczenie monitorów na sali zintegrowanej podczas operacji laparoskopowej

Sygnał wideo monitorowany w czasie zabiegu jest rejestrowany i archiwizowany już nie na płytach CD, a na serwerach szpitala. Przebieg każdej operacji można przenieść na dowolny nośnik i wykorzystać w celach dydaktycznych. Włączenie wszystkich urządzeń medycznych, w tym ramienia C, wykorzystywanego najczęściej do wykonywania śródoperacyjnej cholangiografii, czy śródoperacyjnego aparatu ultrasonograficznego, do systemu integracji umożliwia zapisywanie i archiwizowanie zdjęć, a tym samym stworzenie rzetelnej karty pacjenta tak niezbędnej w dobie rosnącej liczby spraw sądowych (fot. 5, 6).

Fot. 5. Ramię C włączone w system zintegrowany
Fot. 6. Ramię C włączone w system zintegrowany

System INTEGRATOR zapewnia emitowanie obrazu wraz z dźwiękiem poza obszar sali operacyjnej m.in. do pokoju lekarskiego oraz do pokoju kierownika oddziału. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie i efektywne porozumiewanie się oraz uzyskanie konsultacji specjalistycznych.

Czytaj także: Ultrasonografia w rękach anestezjologa w diagnostyce i monitorowaniu układu krążenia na bloku operacyjnym i w OAIIT

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.