Zestawy chirurgiczne na bloku operacyjnym – optymalizacja - dlaszpitali.pl

Standardowe i specjalistyczne zestawy chirurgiczne na bloku operacyjnym – optymalizacja. Narzędzia endoskopowe w chirurgii

OPM_3_20_technika_technologia_STANDARDOWE_I_SPECJALISTYCZNE_ZESTAWY_CHIRURGICZNE_iStock-878876640
fot. iStock

Niniejsza praca ma na celu przedstawienie przykładowych zestawów chirurgicznych oraz narzędzi endoskopowych, a także oraz ukazanie drogi narzędzi na bloku operacyjnym, w oparciu o akty prawne i obowiązujące wytyczne oraz wskazanie różnic w przypadku pracy z pacjentem narażonym na zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

Blok operacyjny jest miejscem, gdzie wykonywane są procedury medyczne z naruszeniem ciągłości tkanek, zatem istnieje wymóg stosowania narzędzi sterylnych, a nie tylko poddanych dezynfekcji wysokiego poziomu, jak to ma miejsce z częścią stosowanego sprzętu w salach endoskopowych.

Przykładowe zestawy używane w chirurgii ogólnej

Praca na bloku operacyjnym wymaga zastosowania narzędzi chirurgicznych, które najogólniej można podzielić na jednorazowe i wielorazowe. Te ostatnie muszą być poddane procesowi dezynfekcji i sterylizacji. Narzędzia chirurgiczne – zależnie od przeznaczenia – są podzielone na ogólne (służące do wielu typów operacji) i specjalistyczne (używane przy określonych procedurach). Aby ułatwić zarządzanie sprzętem, w każdej z dziedzin zabiegowych wyróżnić można tzw. zestawy „duże” i „małe”.

Zależnie od specjalności zabiegowych i zwyczajów w danej je...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do strefy wiedzy możliwy jest tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.