Zdarzenie masowe – zarządzanie przez dyspozytora medycznego w skoncentrowanej dyspozytorni medycznej

Do szybkiego przeprowadzenia akcji niezbędny jest sprawny obieg informacji. Dlatego bardzo istotną rolę odgrywa dyspozytor medyczny, który uruchamia całą procedurę zdarzenia masowego i niezwłocznie przesyła informacje do zespołów ratownictwa medycznego, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lekarza-koordynatora oraz innych służb ratunkowych.
Przez ostatnie dwadzieścia lat w polskim systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) zaszły ogromne zmiany. Pierwszym czynnikiem determinującym były przemiany ustrojowe, później przystąpienie Polski do NATO (1997 r.), kolejnym impulsem była akcesja Polski do Unii Europejskiej (2004 r.). Obecnie funkcjonuje szereg ustaw określających zakres systemu PRM. Najważniejszym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o PRM, która określa zasady funkcjonowania, organizacji i finansowania systemu oraz zasady zapewnienia edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy (1).
Celem szczegółowym niniejszej publikacji jest przedstawienie roli systemu ratownictwa medycznego, w szczególności dyspozytora medycznego, w zarządzaniu zdarzeniami z dużą liczbą osób poszkodowanych.
Podział zdarzeń
Organizacja pomocy medycznej podczas określonego wypadku wymaga sprawnego działania całego systemu PRM, zaczynając od dyspozytora medycznego, który uruchamia cały system ratownictwa medycznego, dalej przez działania na miejscu zdarzenia, następnie podczas transportu i już w szpitalu na oddziale ratunkowym (ryc. 1). Działania służb ratunkowych opierają się między innymi na medycznych czynnościach ratunkowych i stanowią element szeroko poję- tych działań ratowniczych. Podejmowane czynności [...]