Infrastruktura bloku operacyjnego – panele, okładziny, szkło czy stał nierdzewna?
Rozwiązania infrastrukturalne na bloku operacyjnym
Postęp w dziedzinie medycyny oraz wynikające z tego zmiany w technikach leczenia i technologii medycznej, a także w postępie techniki, narzucają stosowanie rozwiązań uniwersalnych mogących adaptować środowisko realizacji procedur medycznych do możliwych do wprowadzenia zmian w strukturze obiektu.
Elastyczność przyjętych rozwiązań musi odnosić się do zdolności wprowadzenia zmian wewnętrznych, zewnętrznych, ale także do likwidacji tych elementów, które staną się przestarzałe. Wielofunkcyjność przestrzeni jest uzyskiwana głównie dzięki stosowaniu modułowości oraz uniwersalności rozwiązań projektowych, jak na przykład tworzenie elementów wykończeniowych demontowalnych, które w dowolnym momencie pozwolą na wprowadzenie dodatkowych elementów zabudowy sali, czy też zmiany jej parametrów wielkościowych, umożliwiających stworzenie rozwiązań hybrydowych.
Istotnym elementem wyboru właściwego układu konstrukcyjnego sali operacyjnej jest konieczność wykonania instalacji wentylacji i klimatyzacji w powiązaniu z niezbędnymi elementami wyposażenia, takimi jak strop laminarny, kolumna anestezjologiczna i chirurgiczna lub most medyczny. Wysokość pomieszczenia w świetle konstrukcji jest zatem narzucona poprzez konieczność umieszczenia nad sufitem sali operacyjnej stropu laminarnego, które to stropy mają wysokość 30-50 cm, nad nimi umieszczone są kanały wentylacyjnej doprowadzające do nich powietrze.
W przestrzeni poza stropem laminarnym muszą być umieszczone elementy oświetlenia wpuszczone w sufit sali operacyjnej. Mocowanie kolumn lub mostów medycznych odbywa się poprzez płyty montażowe do stropu konstrukcyjnego. Te wszystkie elementy, ich wielkości, rozmieszczenie i niezbędne wysokości muszą zostać dobrane i skoordynowane na etapie projektowania. Doświadczenie z projektowania obiektów opieki zdrowotnej [...]