Strefa wiedzy: Wymiana sprzętu radiologicznego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plStrefa wiedzy: Wymiana sprzętu radiologicznego - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Wymiana sprzętu radiologicznego

wymiana-sprzetu-radiologicznego
fot. iStock

Sprzęt radiologiczny posiada zdefiniowany okres eksploatacji, wynikający z nieuniknionego zużycia, a przez to pogorszenia lub utraty jakości obrazowania, co powoduje, że po pewnym okresie staje się bezużyteczny. Na stan techniczny sprzętu wpływa częstość jego stosowania oraz serwisowania.

W ostatnich latach diagnostyka obrazowa stała się centralnym punktem współczesnej służby zdrowia. Oprócz zapewnienia szybkiej i dokładnej diagnostyki nowoczesne urządzenia radiologiczne oferują nowe, niedostępne wcześniej opcje leczenia niosące niskie ryzyko śmiertelności, co zapewnia poprawę otrzymywanych wyników oraz jakości życia pacjentów. Szybki rozwój technologiczny oferuje z jednej strony nowe techniki w diagnostyce obrazowej, z drugiej jednak powoduje również przyspieszenie technicznego i funkcjonalnego starzenia się sprzętu do obrazowania medycznego, stwarzając w rezultacie potrzebę jego wymiany. Starsze urządzenia stają się źródłem wysokiego ryzyka wystąpienia błędów i awarii, które mogą powodować opóźnienia w diagnostyce i leczeniu pacjentów oraz trudności w zachowaniu bezpieczeństwa zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego.

Europejskie Towarzystwo Radiologii promuje stosowanie nowoczesnych urządzeń, zwłaszcza w kontekście kampanii EuroSafe (EuroSafe Imaging Campaign), ponieważ korzystanie z nich zapewnia poprawę jakości i bezpieczeństwa w diagnostyce obrazowej. Kierownictwo każdego zakładu opieki powinno przygotować plan modernizacji lub wymiany urządzeń stosowanych w diagnostyce obrazowej. Plan ten powinien obejmować okres minimum 5 lat oraz uwzględniać coroczne aktualizacje.

Diagnostyka obrazowa pełni kluczową rolę w nowoczesnych systemach opieki zdrowotnej. Właściwe diagnozowanie oraz leczenie większości chorób stało się praktycznie niemożliwe bez zastosowania nowoczesnych urządzeń do diagnostyki obrazowej.

Zmiany zachodzące w diagnostyce obrazowej

Nowoczesne urządzenia do diagnostyki obrazowej wymagają zastosowania zaawansowanych systemów elektronicznych, mechanicznych oraz funkcjonalnego wzornictwa. Jest to bardzo aktywnie rozwijający się sektor badawczy. Dekada po dekadzie postęp technologiczny oferuje także znaczącą poprawę w zakresie jakości i bezpieczeństwa zarówno w obrazowaniu, jak i terapiach wykonywanych pod kontrolą metod obrazowych.

Zwiększenie rozdzielczości przestrzennej i czasowej, w połączeniu z możliwością lepszej oceny charakteru badanych zmian, prowadzi do identyfikacji i diagnozowania dużo mniejszych niż dotychczas zmian, znacząco wpływając na opiekę nad pacjentami, na przykład w onkologii. Co ciekawe, innowacje w dziedzinie technologii diagnostyki obrazowej przyczyniają się nie tylko do polepszenia jakości obrazu, ale także zwiększenia bezpieczeństwa. Obrazowanie serca metodą TK jest typowym przykładem zmian idących w kierunku niższych dawek promieniowania, przy jednoczesnej poprawie widoczności zmian; najnowsza technologia oferuje od 10% do 30% niższy poziom dawki promieniowania w porównaniu z systemami sprzed 5 lat. W związku z tym, nowsze techniki obrazowania, mimo że są częściej stosowane, będą prowadzić do zmniejszenia całkowitej ekspozycji populacji.

Oprócz zapewnienia szybkiej i dokładnej diagnostyki, nowoczesne urządzenia radiologiczne oferują nowe, niedostępne wcześniej opcje leczenia niosące niskie ryzyko śmiertelności, co zapewnia poprawę otrzymywanych wyników oraz jakości życia pacjentów.

Czytaj także: Monitory medyczne – jak dokonać właściwego wyboru?

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy