Monitory medyczne – coraz wyższa jakość obrazowania
Dobór rozmiaru monitora
Dobór rozmiaru monitora należy rozpocząć od ustalenia, jakiego rodzaju obrazy będą na nim wyświetlane. Należy bowiem pamiętać, że wielkość obrazu z danego badania zależy od rodzaju urządzenia, na którym został on otrzymany. Odpowiednio dobrane rozdzielczość i rozmiar ekranu pozwolą na otrzymywanie obrazów bez utraty jakości. Oprócz wysokiej rozdzielczości, jasności czy kontrastu, o wysokiej jakości prezentowanych na ekranie obrazów może decydować odpowiednio szeroki kąt widzenia, najlepiej jak najbliższy wartości 180°.
Jakość obrazowania
Spełnienie tych warunków to gwarancja obrazowania bez znaczącej utraty jakości obrazowania. Na jakość obrazu składają się jednak nie tylko jego rozdzielczość czy jasność, ale także zdolność do równomiernego i stabilnego wyświetlenia w każdym punkcie ekranu. Warto zatem zwrócić uwagę przy porównywaniu parametrów monitorów na czas potrzebny na stabilizację jasności ekranu oraz możliwość utrzymywania stałości jasności ekranu przez jak najdłuższy okres jego pracy.
Funkcja stabilizacji jasności powinna także rekompensować utraty jasności spowodowane długim czasem eksploatacji monitora lub zmianą warunków jego pracy (inna temperatura, wilgotność czy jasność pomieszczenia). Stabilizacja poziomu jasności ma znaczenie dla odwzorowywania szczegółów, zwłaszcza w przypadku uruchomienia monitora po jego włączeniu lub wyprowadzeniu z funkcji czuwania. Na jakość obrazowania może też wpływać typ powłoki ekranowej. Ekrany monitorów są oferowane z powłokami błyszczącymi lub przeciwodblaskowymi. W przypadku tych ostatnich wiązka światła podświetlającego ekran ulegać może rozproszeniu, podobnie jak światło zewnętrzne odbijane od powłoki w wielu kierunkach. Błyszcząca [...]