Wpływ ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy na działalność leczniczą w Polsce
Prawo do świadczeń zdrowotnych obywateli Ukrainy
Opieka zdrowotna należy do podstawowych praw i istotnych potrzeb każdego człowieka. W poszczególnych państwach zakres prawa do opieki zdrowotnej zależy od przyjętego w nich modelu ochrony zdrowia i od szczegółowych krajowych regulacji prawnych.
Przypomnieć należy, że od 1999 roku w Polsce obowiązuje model ubezpieczeniowy systemu ochrony zdrowia. Model ten jest regulowany przede wszystkim przez ustawę z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z powyższą ustawą prawo do świadczeń zdrowotnych na terytorium Polski finansowanych ze środków publicznych mają świadczeniobiorcy, a są nimi przede wszystkim:
1) osoby objęte powszechnym – obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, zwane "ubezpieczonymi",
2) osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, posiadające obywatelstwo polskie,
3) inne niż wymienione w pkt 1-2 osoby posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu.
Ponadto w określonych ustawą przypadkach prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce przysługuje cudzoziemcom.
Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa obywatele Ukrainy mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce, a świadczenia zdrowotne im udzielane będą finansowane przez publicznego płatnika – Narodowy [...]