Wielka informatyzacja ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl

Wielka informatyzacja ochrony zdrowia

WIELKA_informatyzacja-ochrony-zdrowia
fot. archiwum K. Groyeckiego

Rozmowa z Krzysztofem Groyeckim – wiceprezesem zarządu Asseco Poland

OPM: Ostatnio dużo mówi się na temat projektu wielkiej informatyzacji ochrony zdrowia. Jakie są najważniejsze założenia Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia?

Krzysztof Groyecki: Stworzenie i podpisanie tej ustawy jest niewątpliwie przełomem. Jej głównym celem jest implementacja prawna mocująca wynik prac nad systemem P1, a dodatkowo zawierająca pewne rozszerzenia. Ustawa wprowadza m.in. zapisy umożliwiające wytworzenie funkcjonalności systemów informatycznych ułatwiających funkcjonowanie pacjentom (elektroniczna deklaracja POZ, elektroniczny wniosek o kartę EKUZ, rejestracja w placówce z wykorzystaniem aplikacji mObywatel, wyrażanie zgód na dostęp do swoich danych medycznych). Większość z tych funkcjonalności ma być dostępna poprzez aplikację „Internetowe Konto Pacjenta” rozwijaną przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

W ustawie znalazły się też zapisy będące odpowiedzią na kwestie podnoszone przez środowisko świadczeniodawców i lekarzy mierzących się na co dzień z wdrażaniem e-zdrowia. Informatyka powinna ułatwiać życie, niestety, czasem, ze względu na słabe wdrożenie, korzystanie z funkcji informatycznych zajmuje lekarzom zbyt wiele czasu. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie upoważnień i Rejestru Asystentów Medycznych, co może w znacznym stopniu odciążyć lekarzy od natłoku pracy biurowej, polepszając proces leczenia w nowym – cyfrowym wydaniu. Upoważnieni asystenci mają mieć w imieniu lekarza uprawnienia do dostępu do dokumentacji medycznej, mogą wystawiać w jego imieniu recepty, skierowania czy zwolnienia lekarskie. Ustawa przewiduje także udostępnienie przez CSIOZ rozwiązania do sprawdzania poziomu odpłatności za leki, możliwego do wykorzystania w aplikacjach gabinetowych. Skorzystanie z tego rozwiązania ma zwalniać lekarza z odpowiedzialności za ewentualne błędy związane z określeniem poziomu odpłatności – lekarz ma być odpowiedzialny za leki od strony medycznej. Strona finansowa − refundacyjna – ma być obsłużona przez narzędzia dostarczane przez CSIOZ.

Ustawa ma głównie charakter regulujący porządek prawny w obszarze e-Zdrowia w Polsce. Korzyści płynące z niej będą widoczne stopniowo, m.in. wraz z implementacją i uruchamianiem zapowiadanych systemów informatycznych udostępnianych przez CSIOZ oraz funkcjonalności systemów świadczeniodawców. Dokument wprowadza pewną przestrzeń prawną, ułatwiającą wdrożenie e-zdrowia i tych elementów, które mają nam zapewnić zupełnie inną fazę cyfryzacji opieki zdrowotnej.

Czytaj także: Informatyzacja szpitali w Polsce – stan aktualny i kierunki rozwoju

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.