Wewnątrzszpitalne zakażenia bakteriami lekoopornymi – jak się przed nimi bronić?
Według badań ok. 80% wszystkich zakażeń następuje poprzez dotyk, dlatego wykonanie niektórych elementów, szczególnie narażonych na dotyk, z materiałów których powierzchnia posiada własności bakteriobójcze i bakteriostatyczne – skutecznie wyeliminuje większość tych zagrożeń.
Według raportu European Center for Disease Prevention and Control (ECDC) polskie szpitale należą do grupy placówek ze szczególnie wysoką opornością bakterii na antybiotykoterapię. Aktualna sytuacja epidemiologiczna zmusza do podejmowania działań w zakresie ograniczenia liczby zakażeń i wdrażania alternatywnych metod przeciwdziałania szerzeniu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku O zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stanowi między innymi:
Art. 11.1. Kierownicy podmiotów leczniczych oraz inne osoby udzielające świadczeń zdrowotnych są obowiązani do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych.
Personel podmiotów leczniczych musi nieustannie pilnować, aby wszystkie elementy wyposażenia zarówno budynku, jak i sprzętu, które mają bezpośrednią styczność z pacjentem i wpływ na jego stan zdrowia, były jak najbardziej czyste, a w miarę możliwości także aseptyczne. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że pacjenci coraz częściej poz...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online