Utrzymanie czystości w szpitalu
Procedury utrzymania higieny
Najczęściej spotykane zapisy w procedurach utrzymania higieny w placówkach medycznych to:
- Powierzchnie urządzeń, aparatury medycznej i inne części mające kontakt z dłońmi personelu, pacjenta oczyszczać i dezynfekować pomiędzy kolejnymi pacjentami.
- Przed dezynfekcją i myciem należy usunąć brudną bieliznę i odpady szpitalne, z uwzględnieniem zasad transportu sprzętu i przemieszczania się personelu między strefami czystą i brudną.
- Mycie rozpoczynamy od przedmiotów najmniej zabrudzonych, a kończymy na najbardziej zanieczyszczonych, sal chorych, a na końcu sanitariatów.
- W sytuacji skażenia powierzchni, sprzętu, aparatur materiałem biologicznym (krew, płyny ustrojowe, wydaliny, wydzieliny pacjenta) w pierwszej kolejności stosuje się procedury dezynfekcji, potem mycia. Wydzieliny usuwa się, stosując higroskopijny wchłanialny materiał jednorazowy, a następnie wykonuje się dezynfekcję.
- Istotne jest, aby sprzęt do sprzątania zapewniał skuteczne i szybkie usuwanie zanieczyszczeń oraz eliminował możliwość przenoszenia drobnoustrojów do kolejno sprzątanych pomieszczeń.
- Stosuje się również mechaniczny sprzęt do czyszczenia lub wózki do manualnego sprzątania wyposażone w sprzęt konieczny do strefy zagrożenia.
- Wózki do ręcznego sprzątania mają kolorowe wiadra w celu odróżnienia roztworów w nich sporządzonych.
- Do sprzątania powierzchni płaskich wielkogabarytowych stosuje się mopy/nakładki z wymiennymi trzonkami, a ich budowa całkowicie eliminuje ręczne zdejmowanie brudnych końcówek.
- Liczba mopów i ściereczek jest dostosowana do liczby pomieszczeń i rodzaju sprzątanych powie...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online