Zastosowanie ultrasonografii w szpitalnym oddziale ratunkowym

Ultrasonografia jako metoda diagnostyki stosowana w stanach nagłych umożliwia relatywnie tanią, szybką, nieinwazyjną, tym samym więc bezpieczną dla pacjenta ocenę patologii i zaburzeń zagrażających jego zdrowiu lub życiu. Zastosowanie USG daje możliwość zwiększenia efektywności leczenia stanów nagłych, opieki nad pacjentem zarówno w warunkach przedszpitalnych, jak i podczas wewnątrzszpitalnej diagnostyki na SOR.
Przeżywalność pacjentów znajdujących się w stanie zagrożenia życia jest uzależniona od wielu czynników. Z pewnością jednak ogromne znaczenie ma wykonanie przez członków zespołów ratownictwa medycznego szybkiej diagnostyki różnicowej oraz wdrożenia adekwatnych do stanu pacjenta, ukierunkowanych interwencji medycznych. Ograniczenia wynikające z pomocy przedszpitalnej są motywem determinującym poszukiwanie coraz to nowych procedur czy rozwiązań, zarówno w zakresie procedur leczniczych, jak i poprzedzającej je diagnostyki. Szczególną uwagę zwraca obecnie możliwość diagnostyki w obrębie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Jednostka ta jest bowiem pierwszą „linią frontu” po przybyciu pacjenta do szpitala. Sprawne funkcjonowanie SOR prowadzi do zwiększenia możliwości i efektywności diagnostyki u pacjentów w stanach zagrożenia życia.
W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie metodami diagnostycznymi, wykorzystywanymi do niedawna jedynie przez specjalistów zabiegowych czy lekarzy radiologów. Szczególną uwagę zwrócono między innymi na metodę ultrasonografii jako tę, którą z powodzeniem można stosować także w diagnostyce przedszpitalnej. Specyfika badań wykonywanych na SOR, którą determinują przede wszystkim pilność wskazań oraz konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań, powoduje, że diagnostyka ultrasonograficzna staje się coraz częściej wykorzystywaną [...]