Ultrasonografia w rękach anestezjologa w diagnostyce i monitorowaniu układu krążenia na bloku operacyjnym i OIT
Pośredniej oceny wydolności układu krążenia można dokonać również za pomocą ultrasonografii płuc. Wykazano, że wraz z gromadzeniem się płynu w przestrzeni śródmiąższowej i pęcherzykach płucnych w obrazie USG pojawiają się charakterystyczne artefakty, tzw. linie B. Ich obecność tłumaczy się poszerzeniem przegród międzypłatowych (16).
Uwidocznienie obustronnego rozlanego zespołu śródmiąższowego z licznymi liniami B może przemawiać za obrzękiem płuc i – co wykazano – charakteryzuje się większą czułością i swoistością niż badanie radiologiczne klatki piersiowej. Wykonanie badania ultrasonograficznego klatki piersiowej według protokołu BLUE (Bedside Lung Ultrasonography in Emergency) zajmuje zaledwie kilka minut.
W kontekście unikalnych możliwości, jakie daje echokardiografia w ocenie funkcji serca, jest zrozumiałe, że potencjalne spectrum zastosowań tego narzędzia na bloku operacyjnym i oddziale intensywnej terapii jest znacznie większe niż opisano powyżej. Rośnie też grono anestezjologów, których umiejętności pozwalają im wykorzystywać ultrasonografię w coraz szerszym zakresie.
W ostatnich latach opublikowano prace, w których opisano wykorzystanie przyłóżkowej ultrasonografii serca w trakcie przedoperacyjnej oceny anestezjologicznej. Wykazano, że u blisko 20% pacjentów ze zwiększonym ryzykiem kardiologicznym wynik badania echo wpłynął na zmianę okołooperacyjnego postępowania anestezjologicznego lub chirurgicznego. Do chwili obecnej nie dowiedziono jednak, aby taka modyfikacja postępowania miała wpływ na odsetek powikłań związanych z układem krążenia (17).
Kolejnym ważnym obszarem, w którym anestezjolodzy posługują się echokardiografią, są zabiegi kardiochirurgiczne. Choć w Polsce większość badań śródoperacyjnej echokardiografii przezprzełykowej (TEE – transesophageal echocardiography) wykonują kardiolodzy, to w Europie Zachodniej jest to głównie domena anestezjologów. W niektórych zabiegach, np. przy wymianie zastawki serca, przebieg i powodzenie zabiegu w istotny sposób zależą od właściwej oceny prawidłowego pozycjonowania zastawki, dokonywanej przez lekarza wykonującego echokardiografię.
[...]