Wykorzystanie badań ultrasonograficznych w praktyce neurologicznej

Rozwój ultrasonografii, możliwy dzięki coraz większej mocy komputerów i poprawie elektronicznej obróbki echa ultrasonograficznego, umożliwia coraz większe zastosowanie metody w rutynowej praktyce neurologicznej.
Ultrasonografia, czyli badanie za pomocą dźwięków o częstotliwości powyżej zakresu słyszalności ucha ludzkiego, stało się w ciągu kilkunastu ostatnich lat jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych lekarza neurologa. W neurologii badania ultrasonograficzne stosuje się w wielu odmianach: od hemodynamicznej i morfologicznej oceny układu naczyniowego mózgu do obrazowania specyficznych zmian zwyrodnieniowych mózgu (np. istoty czarnej), wykrywania nieprawidłowej morfologii nerwów obwodowych, diagnozowania zespołów cieśni i obrazowania patologii mięśni. Zaletą badań ultrasonograficznych jest bezpieczeństwo, bez narażania na szkodliwe promieniowanie i możliwość badania przyłóżkowego, nawet w warunkach sali intensywnego nadzoru. W przypadku badań przepływu w naczyniach uzyskuje się informacje hemodynamiczne w czasie rzeczywistym. Badania ultrasonograficzne nie zastępują innych metod obrazowania naczyń – angio-TK, angio-MR i DSA (digital subtraction angiography, cyfrowa angiografia subtrakcyjna); służą głównie jako badania przesiewowe i w wielu przypadkach uzupełniają informacje uzyskiwane innymi metodami.
Metody ultrasonograficzne stosowane w diagnostyce neurologicznej
W neurologii do badań wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości od 1,7 do 22 MHz. Standardowa pracownia neurosonologiczna powinna być wyposażona w dwa rodzaje aparatów ultrasonograficznych: zestaw do badania metodą dupleksową (dupleks-doppler) oraz aparat do badania dopplerowskiego [...]