Ultrasonografia point-of-care w monitorowaniu procedur inwazyjnych
Ekran dotykowy czy nie?
Większość aparatów przeznaczonych do pracy w OIT jest wyposażona w ekran dotykowy, za pomocą którego steruje się większością funkcji. Dotyczy to zresztą także innych współczesnych urządzeń stosowanych w medycynie. Ekran dotykowy, oprócz tego, że jest intuicyjny w obsłudze dla większości użytkowników młodszej generacji, pozostaje zwykle łatwiejszy do utrzymania w czystości i do dezynfekcji niż pokrętła czy klawiatura. Jednak najważniejszym kryterium przydatności w POCUS nie jest sam fakt, czy urządzenie posiada wyłącznie ekran dotykowy, ekran dotykowy wraz z innymi elementami sterowania czy tylko klawisze i pokrętła, ale czy jego obsługa jest prosta i logiczna, a interfejs użytkownika przejrzysty, także dla osoby nieobytej z USG.
Praktyka pokazuje bowiem, że w czasie procedur inwazyjnych obsługą aparatu nie zajmuje się bezpośrednio operator, mający zazwyczaj na sobie sterylny fartuch i rękawice, a któraś z asystujących mu osób. Bardzo często jest to osoba o mniejszym doświadczeniu, zwłaszcza gdy procedura realizowana jest w trybie nagłym, poza regularnymi godzinami pracy, w weekendy czy w nocy. Asystująca osoba powinna w takiej sytuacji szybko i bezbłędnie realizować polecenia operatora dotyczące zmiany parametrów obrazu czy wyboru głowicy, a interfejs urządzenia nie może jej w tym przeszkadzać. Można w tym kontekście rozważyć również sterowanie głosowe, ale także w tym wypadku kryterium głównym pozostaje łatwość i przejrzystość interfejsu. Finalnie, czynne sprawdzenie przyjazności rozwiązań zastosowanych do sterowania aparatem przez zespół mający go później użytkować powinno być jednym z istotnych elementów oceny przydatności urządzenia do zastosowań POCUS.
Jaka głowica?
Standardową g...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online