Technologia w walce z zakażeniami szpitalnymi i ograniczaniem transmisji drobnoustrojów w środowisku szpitalnym

Do czynników pozwalających na ograniczenie liczby zakażeń związanych ze świadczoną opieką medyczną należą m.in. ograniczanie do minimum liczby osób na sali operacyjnej czy ograniczanie liczby otwarć drzwi.
Zagrożenie epidemiologiczne to temat, któremu w obecnych realiach poświęca się znacznie więcej czasu i uwagi niż jeszcze kilka miesięcy temu. Wprowadzony w Polsce stan epidemii spowodował, że reżim sanitarny został podniesiony na najwyższy poziom. Personel pracujący w szpitalach i przychodniach jest narażony w sposób szczególny – nie dziwi więc fakt wdrażania odpowiednich procedur bezpieczeństwa we wszystkich jednostkach służby zdrowia.
Czy zatem aktualna sytuacja może wpływać na zwiększenie ryzyka kontaminacji sali operacyjnej? Niestety – tak. Czy jest sposób, aby zabezpieczyć blok operacyjny przed zwiększonym ryzykiem? Na szczęście – tak. Sala operacyjna jest miejscem wykonywania procedur medycznych obarczonych szczególnym rygorem epidemiologicznym. W celu zapewnienia odpowiedniego reżimu sanitarnego w trakcie zabiegu chirurgicznego personel musi powziąć odpowiednie kroki przygotowawcze.
Przez takie działania rozumiemy:
- odpowiednie przygotowanie pacjenta i pola operacyjnego,
- odpowiednie przygotowanie i skompletowanie sprzętu operacyjnego,
- odpowiednie przygotowanie personelu biorącego udział w operacji,
- odpowiednie przygotowanie pomieszczenia sali operacyjnej:
- zapewnienie gwarantującej odpowiednią czystość mikrobiologicznej wentylacji,
[...]