Techniki endowaskularne stosowane w leczeniu przewlekłych zwężeń i niedrożności tętnic kończyn dolnych
Leczenie wewnątrznaczyniowe zwężeń i niedrożności tętnic kończyn dolnych
Techniki wewnątrznaczyniowe mogą być zastosowane zarówno w leczeniu ostrych, jak i przewlekłych niedrożności naczyń obwodowych. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku konieczne jest przejście prowadnikiem przez zmianę do obwodowego względnie nieobjętego chorobą odcinka rekanalizowanego naczynia. O ile w przypadku ostrej niedrożności, kiedy to mamy do czynienia ze świeżą skrzepliną lub materiałem zatorowym, etap ten z reguły jest stosunkowo prosty, o tyle w przypadkach przewlekłych, najczęściej spowodowanych zmianami miażdżycowymi o różnym stopniu uwapnienia, przeprowadzenie prowadnika przez zmianę może sprawić duże trudności. W pierwszej kolejności używa się zazwyczaj prowadnika hydrofilnego o zagiętej końcówce podpieranego cewnikiem diagnostycznym.
W przypadku trudności wybór kolejnego prowadnika zależy od preferencji i doświadczenia operatora. Szczegółowe omówienie całego wachlarza dostępnych prowadników wykracza poza ramy tego artykułu. W przypadku trudnej do rekanalizacji niedrożności można wspomóc się cewnikiem wspierającym. W przypadku twardych, trudnych do przejścia zmian pomocne może być zastosowanie takich urządzeń dedykowanych do pokonywania przewlekłych całkowitych niedrożności jak TruePath CTO Device (Boston Scientific), które jest mikrowiertłem z diamentowa końcówką wirującym z prędkością 13 000 obrotów/min, Crosser® Catheter (BD Bard) wykorzystującym drganie o wysokiej częstotliwości czy też Frontrunner (Cordis/Johnson & Johnson) z parą mikroszczęk do torowania drogi w obrębie niedrożności.
Przejście prowadnikiem przez zmianę może być intraluminalne (w obrębie światła naczynia lub subintymalne), czyli w warstwie pod błoną wewnętrzną. Przy rekanalizacji subintymalnej problemem może być powrót [...]