Techniki endowaskularne stosowane w leczeniu... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTechniki endowaskularne stosowane w leczeniu... - dlaszpitali.pl

Techniki endowaskularne stosowane w leczeniu przewlekłych zwężeń i niedrożności tętnic kończyn dolnych

techniki-endowaskularne-leczenie-tetnicfot. iStock

Zabiegi endowaskularne są mniej inwazyjną alternatywą zabiegów chirurgicznych i są stosowane w leczeniu zwężeń lub niedrożności naczyń, patologicznych poszerzeń, czyli tętniaków i krawień.

Zabiegi endowaskularne, czyli wewnątrznaczyniowe, to zabiegi przeprowadzane wewnątrz światła naczynia krwionośnego bez konieczności jego otwierania. Pewną uproszczoną analogią może być umieszczenie i rekonstrukcja modelu statku żaglowego w butelce. W odróżnieniu od zabiegów chirurgicznych, zabiegi endowaskularne są wykonywane zazwyczaj z dostępu uzyskanego drogą przezskórnego nakłucia naczynia w miejscu odległym od miejsca operowanego. Zabiegi endowaskularne są mniej inwazyjną alternatywą zabiegów chirurgicznych i są stosowane w leczeniu zwężeń lub niedrożności naczyń, patologicznych poszerzeń, czyli tętniaków i krwawień. W niniejszym artykule zostaną omówione techniki wewnątrznaczyniowe stosowane w leczeniu przewlekłych zwężeń lub niedrożności tętnic kończyn dolnych.

Dostęp naczyniowy i dotarcie do miejsca operowanego

Pierwszym etapem zabiegu naczyniowego jest uzyskanie dostępu naczyniowego, czyli wprowadzenie do światła naczynia dostępowego introduktora naczyniowego, zwanego też koszulką naczyniową. Introduktor naczyniowy jest to plastikowa rurka z zastawką hemostatyczną i bocznym portem służącym do aspiracji, przepłukiwania, pod...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp