Szpital psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy
W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku wstrzymano przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. Powodem ma być krytyczne przekroczenie liczby osób jednocześnie hospitalizowanych w placówce.
Obecnie na oddziale przebywa 76 pacjentów, a miejsc jest 46. To o 30 osób za dużo, niż szpital może pomieścić. Władze podkreślają, że robią wszystko, aby zapewnić najmłodszym odpowiednią opiekę i terapię. Jednak utrudnia to coraz większa liczba pacjentów przebywających w szpitalu. Rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie zmian systemowych w całej Polsce.
Problemy pomimo starań i rozwoju szpitala
– Szpital w przeciągu ostatnich trzech lat zwiększył liczbę miejsc hospitalizacji z 35 do 46 łóżek. Otwarto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – w ramach I poziomu referencyjnego, utworzono Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Oddział Dzienny dla Dzieci i Młodzieży w ramach II poziomu referencyjnego. Zrealizowano szereg działań inwestycyjnych mających na celu podniesienie jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń. Korzystając ze wsparcia Samorządu Województwa Pomorskiego, zrealizowano również unijny Projekt pn. „Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży”, który komplementarnie wspiera działalność poradni i oddziału, a także pozwolił na stworzenie internetowej platformy wraz z LifeChatem dla wsparcia dzieci i ich rodziców – poinformowały władze placówki.
Szpital informuje również, że Oddział Psychiatryczny Dzieci i Młodzieży jest cały czas przepełniony. Pomimo starań ze strony władz gdańskiej placówki, problem wciąż narasta. Pacjentów tego oddziału jest coraz więcej, co zdecydowanie utrudnia pracownikom zapewnienie bezpieczeństwa oraz odpowiedniej opieki i terapii najmłodszym podopiecznym. Dodatkowo brakuje miejsc w innych szpitalach, do których można przekierować pacjentów. Jak się okazuję, problem dotyczy prawdopodobnie wszystkich oddziałów dziecięco-młodzieżowych w całej Polsce.
Kryzys psychiatrii dziecięcej
– Sytuacja, w której się znajdujemy to obraz trwającego od lat ogólnopolskiego kryzysu psychiatrii dziecięcej. Potrzebne są zatem jak najszybsze rozwiązania systemowe na poziomie ogólnopolskim! – podkreślają przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.
Źródło: rmf24.pl, Dziennik Bałtycki
Czytaj też: Wznowiono sejmowe prace nad projektem obywatelskim pielęgniarek i położnych